YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman parlamentosunda Erdoğan'a destek: 'Kendinizi Erdoğan'ın yerine koyun...'
Alman komedyen Jan Böhmermann'ın Erdoğan'a hakaret içeren şiirini parlamentoda okuyan Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisinden bir milletvekili, "Kendinizi Erdoğan'ın yerine koyun. Sizin tepkiniz ne olurdu?" diye sordu.
Alman parlamentosunda Erdoğan'a destek: 'Kendinizi Erdoğan'ın yerine koyun...'
13 Mayıs 2016 / 00:25 Güncelleme: 12 Mayıs 2016 / 23:50

Federal Meclis'te Alman Ceza Yasası'nın, yabancı liderlere hakaret etmeyi düzenleyen 103'üncü maddesinin kaldırılması için verilen önergenin görüşülmesi sırasında kürsüye çıkan Detlef Seif, yazılan şiirin ne kadar ağır ifadeler içerdiği aktarmak için Böhmenmann'ın dizelerinden alıntılar yaptı.

Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) Partileri Grubu'nun üyesi olan Detlef Seif, parlamentodaki oturumda Alman vekillere, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la empati kurmaları için çağrıda bulundu.

Merkel'in Böhmermann'a dava açılması için verdiği onayı geri almasını ve böylece davanın da düşmesini isteyen muhalefet grubu adına cevap vermek için kürsüye çıkan Seif, bunun hukuken mümkün olmadığını ve Erdoğan'ın kişisel olarak da dava açtığını hatırlattı.

“Ben Erdoğan'ı savunmuyorum. Ama vatandaşların yazılan şiirin içeriğinde neler olduğunu bilmesi gerekir” diyen Seif, "Burada bir insanın onuruna saldırılıyor. Adalet bu sözlerin hâlâ ifade ve basın özgürlüğüne girip girmediğine karar vermeli... Kendinizi Erdoğan'ın yerine koyun. Sizin tepkiniz ne olurdu?" dedi.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler