YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman Meclisi 'soykırım'ı onayladı!
Alman Federal Meclisi (Bundestag), 1915 olaylarına ilgili 'soykırım' diyen yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.
Alman Meclisi 'soykırım'ı onayladı!
02 Haziran 2016 / 13:36 Güncelleme: 02 Haziran 2016 / 14:30

Alman Federal Meclisi (Bundestag), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. 

İktidardaki koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan karar tasarısına Sol Parti de destek verdi. Oylamaya CDU milletvekillerinin önemli çoğunluğunun katılmadığı görüldü.

Oturum öncesinde konuşan Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, meclisin bir mahkeme olmadığını ancak sorumluklarından da kaçınamayacağını ifade ederek, "Türk hükümeti 100 yıl önce yaşanan olaylardan sorumlu değil ancak gelecekte ne olacağından sorumlu." şeklinde konuştu. 

Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in katılmadığı oturumda, karar tasarısı için yapılan oylamada CDU'lu bir milletvekili ret oyu kullanırken bir milletvekili de çekimser kaldı. 

Karardan önce söz alan milletvekilleri, amaçlarının Türkiye'yi suçlamak olmadığını, kurbanları anarak Türkiye ve Ermenistan arasındaki barışma sürecini teşvik etmek istediklerini belirtti. 

Katliamlara müdahale etmeyen eski Alman İmparatorluğu'nun da olaylarda sorumluluğu olduğunu ifade eden konuşmacılar, bugün Türk halkının ve Türkiye'nin suçlanamayacağını, tam aksine Türkiye'ye sığınmacılara yaptığı ev sahipliğinden dolayı müteşekkir olunması gerektiğini söyledi. 

Federal Meclis'in aldığı bu kararın hukuki açıdan bir yaptırımı bulunmuyor ve karar sadece tavsiye niteliği taşıyor. 

Meclis oturumunu Türkiye ve Ermenistan büyükelçiliği görevlileri de izledi. Oturumu izleyen bazı Ermeniler karardan sonra, üzerinde "Tanınma için şimdi teşekkürler" yazılı bir pankart açtı. 

Meclisteki oylama esnasına Berlin'de yaşayan Türk vatandaşları karar tasarısını protesto etmek amacıyla meclis çevresinde bir "uyarı nöbeti" tuttu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda Uganda ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunmuş ve  Almanya'ya Ermeni iddialarından dolayı tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Dün Sayın Başbakan Merkel ile görüşme yaptı. Ben de bugün görüştüm. Kendileri 'Elimizden gelen gayreti göstereceğiz' gibi ifadeler kullanıyor. Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz yok. Biz bu konuda rahatız.

Bize bu şekilde yaklaşım gösterenler aslında iki ülke arasındaki gerek diplomatik gerek siyasi, gerek askeri... Bütün bunları zedeler. Öyle zannediyorum ki bunların hepsi düşünülecektir. Şu anda çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Bir karar çıkar, ondan sonra bunun değerlendirmesini gerek hükümetimiz gerek bizler beraner bunun değerlendirmesini yaparız"

Boykot zamanı
 // Boğaçhan
Domuzdan post, kafirden dost olmaz. Onlar domuzluklarını ve kalleşliklerini binlerce kez olduğu gibi bugün de gösterdiler. Peki vatandaş olarak biz ne yapabiliriz? Elimizde boykot gibi önemli bir silah var! Bundan sonra başta üçkağıtçı Volkswagen olmak üzere Alman markalarını da zaten kabarık olan "kara liste" me ekledim. Bu kara listede en çok da yahudi markaları var....
02 Haziran 2016 Perşembe 16:37
 // fatih
Yahu alamanya bunu onaylamış onaylamamış çokta ........ Biz tarihimize sahip çıktıktan sonra bu karar anca gavurları sevindirir. Benim gözümde zerre kadar değeri yok, alamanya tutupta bana dost mu olacak, asıl buna şaşırırım bak ::))...
02 Haziran 2016 Perşembe 16:26
 // Oktay
Çokta tınnn geçmiş geçmemiş.Kendi tarihine bak almanya...
02 Haziran 2016 15:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler