YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman istihbaratından Gülen açıklaması
Alman istihbarat servisi medyada çıkan haberler hakkında bir açıklama yaparak Fethullah Gülen Hareketi’nin izlenmediğini ancak incelendiğini duyurdu.
Alman istihbaratından Gülen açıklaması
04 Şubat 2014 / 08:11 Güncelleme: 04 Şubat 2014 / 12:20

Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı, Fethullah Gülen Hareketi'nin izlendiği yönünde Alman medyasında çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Gülen Hareketi'nin teşkilat tarafından izlenen bir unsur olmadığı" ifade edildi. Bununla birlikte Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın yasal çerçeve içerisinde bir izleme için yeterli dayanak noktaları olup olmadığını araştırdığı belirtildi. Bu inceleme çerçevesinde Fethullah Gülen'in ve hareketine bağlı kurumların geçmişte yayınladıkları yazılarda kimi bölümlerin, içerik olarak özgürlükçü demokratik temel düzenle aykırılık içinde olduğunun tespit edildiği belirtildi. Aykırılık taşıyan unsurlar arasında eşitlik ilkesi, din özgürlüğü, halkın egemenliği, kuvvetler ayrılığı ve eğitim özgürlüğü sayıldı.

İstihbarat teşkilatının açıklamasında bununla birlikte “Gülen Hareketi'nin özgürlükçü demokratik temel düzene karşı hedefli gayretler içinde olduğuna” dair şimdiye kadar yeterli dayanak noktası bulunmadığı ifade edildi. Kurumun açıklamasında, kimi kurumların Gülen'i bir fikir adamı olarak öncü kabul etmekle birlikte örgütsel olarak Gülen Hareketi'ne ait olduklarına dair kesin kanıtların eksikliğine dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca Fethullah Gülen'in öğretileri içerisindeki anayasaya eleştirel pozisyonların tek tek kurum ve derneklere yansıyışı konusunda da elde yeterli kanıtlar olmadığı ifade edildi. Aynı şekilde ilgili derneklerin sunduğu hizmetlerin temel anayasal prensipleri ortadan kaldırmayı hedeflediğine dair işaretler olmadığı da kurumun açıklamasında yer aldı.

Birakin bunlar Almanya da güclensin, ders cikaramayana ders verirler !
 // Oruc
Simdi devlet olarak Almanya, bunlari simdilik isine yaradigi icin kullanmaktadir, kim bilir belkide Türkiye ye karsi kullanmayi düsünüyodur. Ama bir gercek varki keskin bicak elinde sonunda sahibine zarar verir ! Akli sira bunlari yönlendireceklerini saniyorlar ama bunlarin beyefendisi Almanya da degil Amerika da. ...
04 Şubat 2014 Salı 12:08
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler