YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman İstihbaratı: "Artık MİT'le çalışamıyoruz"
Almanya'nın Türkiye'yii dinleme skandalından sonra şimdi de Alman istihbaratının Hakan Fidan'dan rahatsız oldukları ve MİT'le çalışmadıkları ortaya çıktı.
Alman İstihbaratı: "Artık MİT'le çalışamıyoruz"
26 Ağustos 2014 / 08:10 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 09:54

Almanya'nın Türkiye'yi 1976 senesinden bu yana gizlice dinlediğinin geçtiğimiz hafta ortaya çıkmasının ardından bu defa da Almanya'da gizli servislerin şimdiki MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan rahatsız oldukları belirtildi.

FOCUS dergisi dünkü sayısında, Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı kaynaklarının Hakan Fidan'ı "kendini beğenmiş bir kişi" olarak tanımladılar ve MİT ile eskisi kadar rahat çalışamadıklarını belirttiler. Öte yandan Focus'ta, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'e 1997'de Ludwigsburg kentinde MİT tarafından bir kadın tuzağı kurulduğu iddia edildi.

Dergi, televizyon habercisi gibi Özdemir'e yaklaşan kadının aslında ajan olduğunu ve otelde bir gece geçirmek istediğini yazdı. Özdemir'in kadınla ilgili Focus dergisine, "Benim tipim değildi" dediği ve buluşmanın gerçekleşmediği belirtildi. Focus'un dinlemelere ilişkin haberinde, dönemin Almanya Başbakanı Helmut Schmidt'in 1976'da Türkiye'nin dinlenip, takip edilmesi için özel ekip kurdurduğu da belirtildi. Ekip bu tarihten itibaren Türkiye'nin iletişimini sürekli takip etti.

Alman Bakan geliyor

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, perşembe günü yapılacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devir teslim törenine katılmak üzere Türkiye'ye geliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, de Maiziere'nin bu törene katılma dışında başka bir resmi görüşmesi olup olmayacağının şu an belli olmadığı kaydedildi.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler