YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman İstibaratı: "Biz ABD'ye bağlıyız"
Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Gerhard Schindler, istihbarat alanında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) bağımlı olduklarını söyledi.
Alman İstibaratı: "Biz ABD'ye bağlıyız"
22 Mayıs 2015 / 03:20 Güncelleme: 22 Mayıs 2015 / 07:48

Schindler, Federal Meclis’te kurulan ve ABD’nin Almanya’daki istihbarat faaliyetlerini araştıran NSA Araştırma Komisyonu’nda dinlendi.

NSA ile BND arasındaki işbirliğini savunan ve uluslararası gizli servis işbirliklerine zarar verilmemesini isteyen Schindler, “NSA bizim rakibimiz değil, partnerimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Schindler, ABD gizli servisinin Almanya’nın güvenliğine katkı sağladığını savundu.

dnuj.jpg

NSA’ın son yıllarda kendilerine önemli bilgileri ve teknik destek verdiğini ifade eden Schindler, “Biz NSA’ya bağımlıyız, tersi değil” değerlendirmesinde bulundu.

Schindler, NSA’nın, BND’nin yardımıyla bazı Avrupalı politikacılara ve şirketlere karşı casusluk yaptığı iddialarının ortaya çıkmasının ardından bazı partner istihbarat servislerinin BND ile işbirliğini gözden geçirmeye başladıklarına dikkati çekti.

“Bu gelişme beni çok kaygılandırıyor” diyen Schindler, uluslararası işbirliği olmadan kendilerine verilen görevi yerine getiremeyeceklerini kaydetti.

İhmaller oldu

NSA ile işbirliğinde BND’nin bazı ihmallerini de kabul eden Schindler, NSA tarafından BND’nin Almanya'daki Bad Aibling dinleme merkezine gönderilen arama kriterlerinin yeterli bir şekilde kontrol edilmediğini kaydetti.

Amerikalılardan gelen “arama kelimelerinin” sistematik olarak ilk kez 2013’te incelendiğini anlatan Schindler, ancak bu konuda kendisinin bilgilendirmediğini ve NSA’nın bu faaliyetleri hakkında geçen mart ayında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Schindler, konu hakkında bilgi sahibi olsa da olmasa da bu olayda sorumluluk taşıdığını kaydetti.

 “BND, Alman çıkarları, Almanya için çalışıyor, başka kimse için değil” ifadesini kullanan Schindler, BND Yasası’nın sadece Almanları ve Almanya’daki yabancıları koruduğunu anımsattı.

Bundan dolayı NSA'nın Bad Aibling’deki dinleme merkezi üzerinden Avrupa'daki mercilere yönelik muhtemel dinleme faaliyetinde bulunmasının Almanya'daki yasaları ihlal etmeyeceğini savunan Schindler, böyle bir dinleme faaliyetin olması durumunda ancak bunun iki istihbarat servisi arasındaki ortak anlaşmayı ihlal edebileceğini kaydetti.

Schindler, BND içinde reform yapacağını ifade ederek, çalışanların kontrolünün daha güçlendirileceğini söyledi.

NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden, iki yıl önce sızdırdığı belgelerle ABD'nin dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmış, NSA'nın Alman vatandaşlarını ve başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere bazı siyasetçileri dinlediği iddia edilmişti. Meclis'teki NSA Komisyonu bunun üzerine geçen yıl ABD'nin Almanya'daki istihbarat faaliyetlerini araştırmak için kurulmuştu.

Son olarak da nisan ayında NSA'nın Fransız hükümetine, AB Komisyonu'na ve Avusturya'ya karşı casusluk faaliyetlerine BND'nin yardımcı olduğu iddiaları ortaya çıkmıştı.  Bu iddialar tartışıldığı sırada NSA'nın BND’ye teknik keşif için gönderdiği 40 binin üzerindeki arama kelimenin, Almanya ve Avrupa'nın çıkarlarına net bir şekilde aykırı olduğunun tespit edildiği ifade edilmişti. NSA’nın, EADS adlı silah şirketine ve Avrupa'da helikopter ve uçak parçaları üreten Eurocopter firmasına yönelik casusluk yaptığı da belirtilmişti. Muhalefet partileri hükümetten, söz konusu arama kelimelerinin listesini meclisteki ilgili komisyonlara verilmesini talep etmiş, hükümet de bu konuyu değerlendirdiğini kaydetmişti.

 

AA

bu demektirki hala...
 // atiker
abd nin almanya işgali devam ediyor acığa vurulmadan adını stratejik ortaklık denilerek almanyanın dış güvenliğinide abd nin üsleri sağlıyor askeri kararları abd ye dınışmadan alamazlar kime silah satacaklarına bile karışılıyor merkel yatak odasına kadar dinlendi ne yapabildiler hiç bir şey abd aynı işgali japonya üzerindede hala sürdürüyor soguk savaş sözde bitti rusyada aynı elinden kacan ülkeleri yavaş yavaş işgal etmeye başladı demekki sahnelenenlere değil perde arkasında oynananlara bakalım...
22 Mayıs 2015 Cuma 09:01
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler