YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman halkından Böhmermann'a büyük tepki
Alman ZDF kanalında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içerikli bir şiir okuyan Böhmermann'a, Alman halkı da büyük tepki gösterdi.
Alman halkından Böhmermann'a büyük tepki
20 Nisan 2016 / 01:35 Güncelleme: 20 Nisan 2016 / 05:20

1050 Almanla yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasında sorulan sorulara verilen yanıtlardan ortaya çıkan en sarsıcı gerçek ise Alman halkının önemli bölümünün, bu şiirin içeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan bir kanaat sahibi oldukları..

Takvim'in haberine göre; Bu şiirin içeriğinden haberdar olan Almanların büyük bir bölümü ise, şiirin hiciv sanatı ile alakasının olmadığını ve benzer içeriğe sahip bir buna benzer bir TV programının bir Türk komedyen tarafından Alman Cumhurbaşkanı'na karşı yapılması halinde kendilerini hakarete uğramış sayacakları yönünde.

İşte Ethno-Forschung Germany şirketinin anketinden ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar..

- Komedyen Böhmermann´ın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu şiirden ötürü yargı önüne çıkarılmasını destekliyor musunuz?

Evet Destekliyorum: 43%

Hayır Desteklemiyorum: 53%

Yorum Yok: 4%HALKIN YARISINDAN FAZLASININ ŞİİR HAKKINDA BİLGİSİ YOK

Böhmermann´ın Erdoğan için okuduğu şiiri izlediniz veya okudunuz mu? İçeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

İzlemedim, okumadım, içeriği hakkında bilgi sahibi değilim: 54%

İzledim, okudum, içeriği hakkında bilgi sahibiyim : 43%

İlgilenmiyorum: %3

Komşunuz, iş arkadaşınız, ortağınız veya tanımadığınız bir yabancının size herkesin içinde yüksek sesle küfür veya hakaret etmesini nasıl karşılarsınız?

Yok sayarım, duymazdan gelirim: 6%

Asla tahammül edemem ve hukuk yolu ile hesabını sorarım: 78%

Ben de ona aynı dilden karşılık veririm 7%

Bu soruyu yanıtlamak istemiyorum : 9%

Eğer bir Türk komedyen herhangi bir Türk Televizyonunda Alman Cumhurbaşkanı Gauck için:

Türkiye Cumhurbaşkanı'na yazdığına benzer bir şiir okursa ve bu şiiri okurken fonda Alman Bayrağı dalgalanırsa kendinizi hakarete uğramış hisseder misiniz?

Evet, hakarete uğramış hissederim :66%

Ciddiye almam, umursamam: 31%

Yorum yok: 3%

Öte yandan Ethno-Forschung Germany Kamuoyu Araştırma Şirketi Genel Direktörü Zahit Mollaoğlu, yapılan bu araştırma sonucunda bazı ilginç verilere ulaşıldığını açıkladı.

'MEDYA ALMAN HALKI ÜZERİNDE ALGI OPERASYONU YAPIYOR'

Mollaoğlu yaptığı açıklamada: ''Bu araştırmada ortaya çıkan en önemli gerçek; Alman dostlarımızın medya tarafından yönledirildiğidir. Son Böhermann olayında görüldüğü gibi başta Springer Grubu olmak üzere medyanın önemli bir bölümü Alman Halkı üzerinde bir algı operasyonu yapmaktalar.

BÜYÜK BÖLÜMÜ ŞİİRE AİT VİDEOYU İZLEMEMİŞ

Araştırmamız gösteriyor ki: Böhermann´ın okuduğu hakaretamiz şiirin mahkeme önüne çıkmasını istemeyen Almanların 54%´ü bu şiire ait video görüntülerini izlememiş, başka herhangi bir platformdan da okumamış ve medya üzerinden dönen algılarla bir kanaat sahibi olmuşlar.

Bu %54'lük grubun içerisinde bulunan kişilere sorulan hakaret dolu benzer bir şiirin Alman Cumhurbaşkanı hakkında okunması halindeki tavrınız ne olur sorusuna ise %39 oranında cevap veren Almanlar ise bunu kendine yapılmış bir hakaret olarak kabul edeceğini beyan etmişler.'' şeklinde konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler