YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman ev sahibi Türk kiracılara tazminat ödeyecek
Alman ev sahibi Türk kiracılara tazminat ödeyecek
15 Ocak 2015 15:49
Almanya'nın başkenti Berlin’de bulunan bir apartmanın sahibi, kira bedelinde ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 2 Türk kiracısına 30 bin avro tazminat ödemeye mahkum edildi.

Tempelhof-Kreuzberg yerel mahkemesinden yapılan açıklamada, Kreuzberg semtinde uzun yıllardan beri bir apartman dairesinde kiracı olarak oturan Türk kökenli 2 kişinin, apartmanı satın alan kişi hakkında ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle dava açtığı ifade edildi.

Ev sahibinin apartmanı satın aldıktan sonra tüm kiracıların kirasını arttırdığı, bunun üzerine bazı kiracıların apartmandan taşındığı ancak aralarında Alman, Orta Avrupalı, Arap ve Türk kökenli kiracıların dairelerinde oturmayı sürdürdüğü belirtildi.

Ev sahibinin daha sonra Türk ve Arap kiracılara ikinci kez kira artışı yaptığı belirtilen açıklamada, tüm dairlerin aynı büyüklükte ve donanımda olmasına rağmen diğer kişilerin kirasının artırılmadığı kaydedildi.

Türk kiracıların kendilerine yönelik ayrımcılık uygulandığı gerekçesini haklı bulan mahkeme, ev sahibinin Ayrımcılık Yasası’na aykırı davrandığına hükmetti.

Mahkeme, kiracıların ikinci kira artışından dolayı oturdukları daireden çıkmak zorunda kaldığına işaret ederek, ev sahibini Türk kiracılara 15 biner avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Ev sahibinin kararı, ay sonuna kadar temyize götürme hakkı bulunduğu kaydedildi.

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu yöneticisi İlker Duyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği bu kararı çok yerinde bulduğunu belirtti.

Duyan, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Berlin’in Kreuzberg ve Neukölln bölgelerinde oturdukları dairlerden çıkmaları için baskı yapıldığının bilindiğini söyledi. Verilen cezanın yüksek tutulmasını da olumlu bulan Duyan, bunun bir uyarı olarak algılanabileceğini ifade etti.

Duyan, ayrımcılığa uğradığını hisseden göçmenlerin mahkemeye gitmelerini beklediklerini dile getirdi

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler