YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman diplomattan şok açıklama
Alman siyasetini yakından tanıyan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) Başkanı Dr. Günther Meinel, Almanya'nın Türkiye'yi dinleme skandalı ile ilgili olarak; "Amaç hükümeti yıpratmak" dedi.
Alman diplomattan şok açıklama
21 Ağustos 2014 / 16:33 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 21:01

Günther Meiner'ın telekulak yorumu şöyle: Türkiye Erdoğan'la büyük bir güç haline geldi. Dinlemeyle hükümet aleyhinde yıkıcı bir hareket planı oluşturulmaya çalışıldı.

EMRE ÖZTÜRK

Almanya’nın 2009'dan bu yana Türkiye’yi dinlediği ortaya çıkınca yer yerinden oynadı. Alman siyasetini yakından tanıyan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) Başkanı Dr. Günther Meinel yaşananların perde arkasını AKŞAM’a anlattı. İşte Meinel’in dinleme skandalının perde arkasını ortaya çıkaran açıklamaları:  

BND devlet içinde devlet

- Almanya Türkiye’yi dinlediğini kabul edemiyor çünkü sıkışmış durumda. Dolayısıyla da Türkiye’nin beklediği izahatı çok kısa, basit ve diplomatik bir dille yapılacak ve Almanya olayı soğutup gündem dışına itmeye çalışacak. Buradaki temel sorun Almanya’nın Türkiye’yi dinlemesi değil. Almanya koca bir telekulak ülkesine dönmüş durumda ve bu dinlemeyi yapan BND devlet içinde devlet olmuş durumda.
- Türkiye, Erdoğan ve AK Parti döneminde beklenmedik şekilde çok hızlı büyüdü ve ekonomik, politik etkisi hem yurtiçinde hem de yurtdışında ciddi şekilde arttı. Sayın Erdoğan iktidara geldiğinde söylediği bir söz nedeniyle Avrupa’daki istihbarat teşkilatları için alarm çalmıştı. Erdoğan "Türkiye’yi değiştireceğiz. Yeni Türkiye" demişti. Bu söz bile "Acaba ne yönde değiştirecek. Bizleri nasıl bir Türkiye bekliyor" sorusunu akla getirdi. Dolayısıyla herkes Türkiye’yi dinlemek istiyor. Almanya eğer Türkiye ‘Anadolu çocuğu’ olarak kalsaydı dinlemeye gerek bile görmeyebilirdi ancak bu hızlı büyüme ve başarılar beraberinde AK Parti’nin bunu nasıl başardığı yönünde çok büyük bir merak da uyandırdı. Almanya bu başarının yolunu da öğrenmeye çalışıyor.

Ortadoğu'nun kapısı

- Burada tehlikeli nokta sadece dinleme yapılmaması, büyük bir güce evrilen Türkiye’nin Almanya’nın rakibi haline gelmesiyle dinleme yoluyla hükümet aleyhinde yıkıcı ve manipülasyonlara dayanan bir hareket planı da oluşturulmaya çalışıldığını düşünüyorum. Diğer yandan Türkiye’nin Müslüman ülkelerle ilişkisi de ve bölgedeki planları da öğrenilmeye çalışılıyor. Nitekim Türkiye, Avrupa’nın Ortadoğu’ya açılan kapısı durumunda.

Dinlemeler şiddetlenecek

Türkiye artık çekinilen bir ülke durumunda. Bu noktada Sayın Erdoğan’ın yeni Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte dinlemelerin giderek şiddetleneceğini düşünüyorum. Bu büyüme beraberinde Türkiye’nin AB üyeliğini isteyenlerin sayısını da arttırdı. Eskiden Almanya’da bu yöndeki olumlu düşünce azınlıktayken şimdi ülkenin yüzde 50’si olumlu bakıyor. Biz de DMW olarak Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı çok mutluyuz ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

AKŞAM

dinleme
 // selahaddin Cengiz
bizde almanları dinleyelim ve almanların pisliklerini tüm dünyaya servis edelim...
22 Ağustos 2014 Cuma 07:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler