YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman dergisi Türkiye'yi böldü
Alman dergisi, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunu bölüp Kürdistan yaptı.
Alman dergisi Türkiye'yi böldü
17 Temmuz 2013 / 19:21 Güncelleme: 17 Temmuz 2013 / 19:27

Önde gelen Almanca siyasi analiz dergilerinden Zenith, yeni sayısında Kürdistan kapağıyla çıktı. Dergideki Kürdistan haritasında Erzurum'dan Antep'e kadar olan bölge ayrılmış.

İki ayda bir çıkan derginin Temmuz/Ağustos sayısı "Bu ülke hala önlenebilinir mi?" başlığıyla yayınlandı. Almanca konuşulan ülkelerde bugün okuyucularıyla buluşan dergi "Kürtler Arap baharının kazananları mı?" sorusunu yöneltiyor.
 
Dergi, Kürtlerle ile ilgili araştırma ve analiz yazılarına 30 sayfa ayırdı. Aralarında Ortadoğu uzmanlarından Udo Steinbach'ın da bulunduğu çok sayıda akademisyen tarafından kaleme alınan yazılarda Kürtlerin statüsünün önlemez şekilde geliştiğine dikkat çekildi.
 
Kürtlerin Ortadoğu'da devleti olmayan en büyük halk grubu olduğu ve artık kendi devletlerine sahip olma şahsının bulunduğu belirtildi.
 
Türkiye'de "barış süreci", Irak'ta Bağdat hükümetiyle sorunlar, Şii-Sunniler arasındaki iktidar kavgası ve Suriye'deki iç savaşın Kürtlerin elini güçlendirdiği ifade edilen analiz yazılarında "Kürtlerin yaşadığı ülkelerde Kürdistan devleti bir kabus. Fakat Arap Baharı ile birlikte bu kabus gerçek olabilir" görüşü dile getirildi.

Milliyet

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler