YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alkole büyük zam
Alkole büyük zam
08 Ağustos 2010 15:47
Alkol kullanımının büyük artış göstermesi, ülkede yeni tedbirleri gündeme getirdi. İçki fiyatlarına yüzde 152'ye varan oranlarda zam yapılması için teklif verildi.

İngiltere'deki aşırı alkol kullanımındaki artış İngiliz makamlarını endişelendiriyor.

İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan bir haberde, İngiltere'de aşırı alkol kullanımına karşı tedbirler almak amacıyla kurulan "Alkol Endişesi" kurumunun, sorunun aşılması amacıyla hükümete içki fiyatlarına yüzde 152'ye varan oranlarda zam yapılmasını teklif ettiği belirtildi.

Alkol Endişesi Başkanı Don Shenker gazetenin internet sitesine yaptığı açıklamada, ''Uzun bir süreden beri alkolün en alt düzeyde fiyatlarla satışından ve süpermarketlerin de alkolü kendilerine en çok para kaybettiren ürün olarak satmalarından endişeliyiz. Alkolün çok ucuz fiyatlardan satışını ortadan kaldırmanın bir yolu, birim alkol başına alınacak en düşük fiyatı belirlemektir'' diye konuştu.

Shenker birim alkol başına en düşük fiyat belirleme yaklaşımının iyi tarafının bunun sadece, aşırı alkol kullanan gençlerin özellikle tercih ettiği en ucuz içkilerin fiyatlarını artırması olduğuna dikkati çekti.

Gazete, alkol kullanımının yılda 15 bin kişinin ölümüne yol açtığını belirten İngiliz Ulusal Sağlık ve Klinik Kurumu'nun da birim alkol başına en düşük fiyatı belirleme uygulamasını desteklediğini kaydetti.

Kurumun yaptığı teklif içkilerin fiyatlarında sahip oldukları birim alkol oranlarına göre içki fiyatlarına yüzde 24 ila yüzde 152 oranlarında zam yapılmasını öngörüyor.

Alkol Endişesi kurumunun yaptığı hesaplamalara göre, en düşük birim alkol fiyatına yapılacak 50 peni (yaklaşık 1,50 TL) tutarındaki zam, bir yıl içinde İngiltere'de meydana gelen suç vakalarında 45 bin düşüş ve hastaneye yatışlarda da 97 bin azalma sağlayacak.

Gazete, kurumun yaptığı hesaplamalara karşın, nakit sorunu yaşayan alkol kullanıcılarının öfkesinden çekinen politikacıların, alkole zam yapılması gibi tedbirler almaktan uzak durmaya çalıştıklarını yazdı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler