YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alkol yasağına destek büyüyor
Alkol yasağına destek büyüyor
15 Mart 2010 12:21
Gece alkol satış yasağına en büyük destek Rusya Halk Sağlığı Dairesi'nden geldi.

Rusya'da ulusal tehdit olarak tanımlanan alkol yasağına destek giderek büyüyor

Başbakan Vladimir Putin, alkol tüketiminin 2020'ye kadar yarı yarıya azaltılması için çalışmalar yapılmasını isterken, parlamento da gece saatlerinde alkol satışlarını yasaklamaya hazırlanıyor. Gece alkol satış yasağına en büyük destek Rusya Halk Sağlığı Dairesi'nden geldi. Rusya'nın baş hekimi Gennadi Onişenko, gece 9:00'dan sabaha kadar bira dahil tüm alkollü ürünlerin satışmaların yasaklanmasını talep etti. Onişenko, "Bu çok normal ve medeni bir davranış olur. Alkol yasağını destekliyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Aleksander Jukov da geçen hafta yaptığı açıklamada yeni bir yasa hazırladıklarını, buna göre gece 11:00'den sabah 8:00'e kadar alkol satışlarının yasaklanacağını ifade etmişti. Jukov'a göre yeni düzenleme yıl sonundan önce uygulamaya geçecek. Havalimanlarında alkol tüketiminin yasaklanması, reklamların sınırlandırılması ve bilgilendirici programların artırılması gibi bir dizi önlemler de planlanıyor.

Rusya'nın özerk cumhuriyetlerinden Çeçenistan'da benzer uygulama çoktan başladı. Başkent Grozni'de akşam 08:00'la sabah 08:00 arasında alkol satışları tamamı ile yasak. Putin 2020 yılına kadar alkol tüketiminin yarı yarıya indirilmesi ile ilgili çalışmalarında temel hedefin insanların yaşam kalitelerinin artırılması olarak açıkladı. Başbakanlık internet sayfasında yer alan rapora göre alkol tüketimi kişi başına 2012'ye kadar yüzde 15, 2020'ye kadar da yüzde 55 oranında azaltılacak.

RUS ERKEKLER AVRUPALILARDAN 17 YIL DAHA AZ YAŞIYOR

Resmi istatistik rakamlarına göre yılda 23 bin kişi alkol zehirlenmesinden, 75 bin kişi de alkole bağımlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Alkolün neden olduğu trafik kazası, kavga ve diğer şiddet olayları nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 500 bini geçiyor. Rusya'da 2 milyon kişi alkolik olmaları nedeni ile tedavi görüyor.

Dünya ortalamasından iki kat fazla alkol tüketilen ülkede alkol alımının artmasının 1970'li yıllarda başladığı kaydediliyor. 1990'lı yıllarda Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ise tavan yapmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya'da kişi başı alkol tüketimi 18 litre. Avrupa ülkelerinde ortalama yaşam erkeklerde 77 yılı bulurken, Rusya'da bu rakam 60 yaş sınırında. Çoğu erkek emekli olamadan hayatını kaybediyor.
Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler