YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alkol satışına yasak geliyor
Rusya Başbakanı Vladimir Putin alkol tüketiminin azaltılması için kolları sıvadı
Alkol satışına yasak geliyor
11 Mart 2010 / 11:02 Güncelleme: 11 Mart 2010 / 11:10

Rusya alkolle mücadelede ciddi adımlar atıyor. Resmi istatistik rakamlarına göre yılda 23 bin kişi alkol zehirlenmesinden, 75 bin kişi de alkole bağımlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Alkolün sebep olduğu trafik kazası, kavga ve diğer şiddet olayları nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 500 bini geçiyor. Rusya'da 2 milyon kişi alkolik olmaları sebebiyle tedavi görüyor. Yıl başından bu yana ülkede alkollü ürünlere zam yapıldı. Rusya'nın ulusal tehdit olarak tanımladığı alkolle mücadele programında şimdi yeni yol haritası belirleniyor. Başbakan Vladimir Putin, alkol tüketiminin 2020'ye kadar yarı yarıya azaltılması için çalışmalar yapılmasını isterken, parlamento da gece saatlerinde alkol satışlarını yasaklamaya hazırlanıyor.

Başbakan Yardımcısı Aleksander Jukov, yeni bir yasa hazırladıklarını, buna göre gece 11.00'den sabah 8.00'e kadar alkol satışlarının yasaklanacağını söyledi. Jukov'a göre yeni düzenleme yıl sonundan önce uygulamaya geçecek. Havalimanlarında alkol tüketiminin yasaklanması, reklamların sınırlandırılması ve bilgilendirici programların artırılması gibi bir dizi önlemler de planlanıyor.

Rusya'nın özerk cumhuriyetlerinden Çeçenis-tan'da benzer uygulama çoktan başladı. Başkent Grozni'de akşam 20.00'le sabah 08.00 arasında alkol satışları tamamen yasak. Putin, çalışmalardaki temel hedefi insanların yaşam kalitelerinin artırılması olarak açıkladı.
Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler