YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aliyev: Ermenistan yüzünden 6 milyar dolar harcadık
Aliyev: Ermenistan yüzünden 6 milyar dolar harcadık
23 Mayıs 2016 21:08
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Ermenistan’ın neden olduğu insani felaket sonucunda mülteciler ve ülke içinde yerinden edilenler için 6 milyar dolardan fazla harcadık" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın neden olduğu insani felaket sonucunda mülteciler ve ülke içinde yerinden edilenler için 6 milyar dolardan fazla harcadıklarını belirtti.

Dünya İnsani Zirvesi'nin öğleden sonraki oturumunda konuşan Aliyev, zirvenin sonuçlarının, insani krizler yüzünden acı çekenlerin yaşam kalitesini düzeltmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Azerbaycan halkının, yerinden edilmenin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ifade eden Aliyev, “Ermenistan’ın saldırıları nedeniyle Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edildi, 1 milyona yakın kişi de doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı.” diye konuştu.

Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan'da etnik temizlik ve soykırım uyguladığını ve 10’dan fazla ülkenin soykırım olarak tanıdığı Hocalı’daki katliamda 613 kişinin öldürüldüğünü söyleyen Aliyev, şöyle devam etti:

“Bu kişilerden 100’den fazlasını kadınlar, 63’ünü de çocuklar oluşturdu, binden fazla kişi kayboldu. Ermenistan, Azerbaycan’a karşı bu politikalarına devam etmektedir. 

Nisan ayında Ermenistan, Azerbaycan vatandaşlarına saldırı düzenledi. Askerlerimiz ve siviller hayatını kaybetti. Saldırılar sonunda 500 ev tamamen ya da kısmen zarar gördü. Ermenistan’ın işlediği savaş suçlarının hepsi belgelendi.

Ermenistan, sivillerin korunmasıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarını görmezden geliyor. Dağlık Karabağ ve 7 diğer bölge işgal altında. 

BMGK’nin kararları sadece kağıt üzerinde, uygulamaya geçmiyor. Ermenistan’ın neden olduğu insani felaket sonucunda mülteciler ve ülke içinde yerinden edilenler için 6 milyar dolardan fazla harcadık.“

Bölgede Ermenistan’ın nükleer santrallerinin de bulunduğunu söyleyen Aliyev, nükleer tehdidin durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, başka ülkelerde yaşanan benzer sorunlar için destek vermeye devam edeceklerini ve bütün ilgili kurum ve paydaşlarla işbirliği yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


AA

Korkmayın
 // CEM
Korkmayın hiç bir şey yapamaz Ermenistan şu saatten sonra.Geçmişte emperyalist güçler bunları maşa ve koz olarak öne sürüyorlardı.Bunlarda kendilerini bir halt sandılar...
23 Mayıs 2016 Pazartesi 23:58
 // Erol efe
Sonuna kadar Azerbeycan yanındayız birbirimizi daha çok sevelim iki devlet tek millet olalım her zaman...
23 Mayıs 2016 21:29
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler