YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aktivistler Aşdod Limanı'nda...
Aktivistler Aşdod Limanı'nda...
04 Kasım 2011 23:37
İsrail'in müdahale ettiği Gazze'ye yardım taşıyan filodaki aktivistlerin Aşdod limanına vardığı bildirildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avital Leibovich, açıklamasında, ''Tüm aktivistler, güven içinde ve sağlıklı bir halde Aşdod limanına vardı'' dedi.

İsrail, gemilere saat 16.10'da müdahale etmiş ve filonun Aşdod limanına çekileceği bildirilmişti.

5 ayrı ülkeden 27 aktivist ile 30 bin dolarlık ilaç taşıyan gemiler, iki gün önce Fethiye'den yola çıkmış, uluslararası sulara varılınca Gazze'ye gidileceği duyurulmuştu.

İsrail'in Mayıs 2010'da ''Mavi Marmara'' gemisinin de içinde olduğu filoya baskınında 9 Türk öldürülmüştü.

GAZETECİLER GÖZALTINDA

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren filoya müdahalesi sonrası, aktivistlerin yanı sıra gazetecileri de gözaltına aldığı bildirildi.

Gazetecileri Koruma Komitesinden yapılan açıklamada, filoda, Mısır gazetesi El Mısri El Yevm'in muhabiri Lina Atallah, ABD merkezli Democracy Now! programı muhabiri Cihan Hafız ve İran Press TV muhabiri Hasan Gani'nin de yer aldığı belirtildi.

Filonun 27 yolcusunun İsrail polis ve göçmenlik yetkililerine teslim edileceğine değinilen açıklamada, ''İsrail, gemilerdeki gazetecilerin isimlerini açıklamalı ve onların serbestçe çalışmalarına izin vermeli. İsrail, ayrıca, geçmiş baskınlar sırasında yaptığı gibi, tüm gazetecilik materyallerine el koymaktan da kaçınmalı'' denildi.

İsrail, ''Mavi Marmara''nın da içinde olduğu filoya baskın sırasında aralarında Türklerin de olduğu 20 gazeteceyi gözaltına almış, kamera, fotoğraf makinesi ekipmanlarına el koymuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler