YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Aksa’yı işgal, din savaşına davetiye’
‘Aksa’yı işgal, din savaşına davetiye’
14 Eylül 2015 08:16
Bir grup Yahudi İsrail polisi eşliğinde Aksa’ya girdi. Ardından İsrail askerlerinin Filistinlilere müdahalesiyle gerilim tırmandı. Filistin yönetimi, “Elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız” dedi

Bir grup Yahudi yerleşimcinin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya girmesinin ardından askerlerin buradaki Filistinlilere müdahalesi, başta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas olmak üzere birçok kişi ve hareket tarafından kınandı. Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Redine yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Abbas, İsrail polisinin Aksa’ya girip namaz kılanlara saldırmasını kınıyor. Doğu Kudüs ile Hristiyan ve Müslümanların kutsal saydıkları yapılar kırmızı çizgidir. Bu saldırılar karşısında elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız” ifadesini kullandı.

Redine, Abbas’ın Aksa’nın maruz kaldığı bu saldırıya karşı koymak için İslam İşbirliği Teşkilatı, Ürdün ve Fas’ın da aralarında bulunduğu bölgesel ve uluslararası makamlarla temaslarını artırdığını kaydetti.

Tehlikeli tahrik

İsrail Meclisi Knesset’teki Ortak Arap Listesi Başkanı Eymen Avde, Aksa’da yaşananların bölgeyi din temelli bir savaşın içine çekme amacı taşıdığını kaydetti. Avde, “Bakan Ariel’in önderliğinde Aksa’ya yönelik bir saldırıya tanıklık ettik. Hükümet de bu tehlikeli eğilimi destekliyor. Son 3 ayda İsrail’in Aksa’ya yönelik uygulamaları, 1967’den bu yana hiç olmadığı kadar tehlikeli bir hal aldı” dedi. Gerilimin çok tehlikeli bir şiddet dalgasına sebebiyet vereceğini vurgulayan Avde, saldırılara son verilmesi çağrısıyla İsrail hükümetine başvurduklarını söyledi.

İsrail askerleri pencereleri kırdı

İsrail’deki İslami Hareket Başkan Yardımcısı Kemal el-Hatib onlarca İsrail askerinin Aksa’ya girerek, Kıble Mescidi’nin pencerelerini kırdığını söyledi. Yahudiler için yılbaşı kabul edilen “Roş Aşana” tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Bakan Ariel eşliğinde Aksa’ya girmiş, durumu protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere, askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etmişti. Kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Görmez: Aksa hemen açılsın

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa’daki gerilime ilişkin, “Olaylar önlenemez boyutlara ulaşmadan işgalciler bu vahim teşebbüsten derhal dönmeli, Mescid-i Aksa behemehal açılmalı, her türlü taksim ve işgal emellerinden sonsuza dek vazgeçilmelidir” ifadesini kullandı. Görmez, İsrail askerlerinin Filistinlilere müdahalesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Müslümanların en mukaddes üç mabedi arasında bulunan Mescid-i Aksa’ya sabah namazı vaktinde başlayan İsrail müdahalesi kabul edilemez. Mescid-i Aksa’nın ‘zamansal’ taksimi yönünde atılmış tehlikeli bir adımdır. 1967’den beri işgal altında tutulan Mescid-i Aksa’ya yönelik süregelen ihlaller bugün yeni bir aşamaya taşınarak ‘zamansal ve mekansal taksim’ planı cebren uygulanma girişiminde bulunulmuştur. Bunu sağlamak amacıyla ibadet eden insanlara yapılan saldırılar bütün Müslümanları ve vicdan sahibi herkesi derinden yaralamıştır.”

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler