YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKPM'den Suriye'ye kınama
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden (AKPM) Türk askeri uçağını düşüren Suriye'yi şiddetle kınayan yazılı bildiriye güçlü destek geldi.
AKPM'den Suriye'ye kınama
27 Haziran 2012 / 23:45 Güncelleme: 27 Haziran 2012 / 23:47

AKPM'nin Strasbourg'daki oturumu sırasında Türk parlamenterlerin girişimiyle hazırlanan yazılı bildiriyi çeşitli ülkelerden AKPM üyesi 76 parlamenter imzaladı.

''Suriye'nin saldırısı Avrupa'ya tehdittir'' başlıklı yazılı bildiride, Türkiye'ye ait silahsız askeri uçağın 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülmesinden dolayı AKPM'nin derin endişe içinde olduğu belirtilerek, ''düşüncelerimiz ve kalplerimiz kayıp Türk pilotlarının aileleri ve dostlarıyla birliktedir'' denildi.

Uçağın düşmanca bir tavır sergilememesine ve kimliği açık şekilde Doğu Akdeniz'deki uluslararası hava sahasında seyretmesine rağmen Suriye'nin hiçbir uyarıda bulunmadan uçağa ateş etmekten çekinmediği hatırlatılan bildiride, AKPM'nin Türk uçağının vurulmasını ''kabul edilemez bulduğu ve olayı en güçlü şekilde kınadığı'' belirtildi.

Suriye'nin düşmanca tavrının uluslararası kuralların açık ve ciddi bir şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiği kaydedilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

''Olay, Esed rejiminin saldırgan tavrını, bölgesel ve uluslararası barış ile istikrarı tehdit ederek, artık sınırlarının ötesine taşıdığını göstermektedir. Meclis, Türkiye'nin bu provokatif saldırı karşısındaki kararlı ve itidalli tavrını övmektedir.

Meclis, Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu vurgulamakta ve ilgili tüm uluslararası kuruluşlara, özellikle BM ve NATO'ya, bu tür saldırgan tavırların hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini ifade etmesi çağrısında bulunmaktadır.

Son alarak Meclis, Türkiye'nin ülkelerindeki baskıdan kaçan Suriyeliler'e gösterdiği misafirperverliği bir kez daha takdirle karşıladığını iletir.''

Yazılı bildirinin bağlayıcılığı bulunmuyor ancak bildiriyi 76 AKPM üyesinin imza atmasının Türkiye'ye verilen güçlü desteğin göstergesi olduğu ifade ediliyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler