YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKPM Başkanı'ndan filme tepki
AKPM Başkanı'ndan filme tepki
20 Eylül 2012 23:50
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Jean-Claude Mignon, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi eleştirerek, ''Bir iki kişinin aptallığı ve sorumsuzluğuyla oluşturulmuş film'' dedi.

Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı Strazbourg'da başladı. Avrupa Konseyi binasında düzenlenen ve yarın da devam edecek konferansın açış konuşmasını AKPM Başkanı Mignon yaptı.

Toplantının 800 milyonluk Avrupa'yı temsil ettiğini ifade eden Mignon, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) işleyişi hakkında bilgi verdi. Tüm üye ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni tam olarak işletmesinin önemine işaret eden Mignon, ''Bir ülkedeki demokrasinin durumunun bir fotoğrafı gibi görülebilir başvuru sayısı. Parlamento bu demokrasinin güvencesidir. Ülkelerde gerçekleştirilen kanunların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyum içerisinde olması da sağlanmalıdır'' diye konuştu.


-''Avrupa'da büyüme hızı sıfıra indi''-


Dünyayı etkileyen krizin salt bir ekonomik kriz olduğunu belirten Mignon, ''Günümüzde yaşanan sosyal ve ekonomik kriz, aslında dönüşüm içinde olan bir demokrasinin yepyeni gerçeklerle karşılaşması söz konusudur'' ifadesini kullanarak şöyle devam etti:

''Bugün geçirdiğimiz zorluklar, sınavlar, aslında birbirine bağımlı hale gelmiş ülkelerin karşılaştığı sorunların ne kadar vahim olduğunu gösteriyor. Mali sistemin ne kadar şeffaflıktan uzak, demokratik kontrolden kaçan bir dünya haline gelmiş olduğunu gösteriyor bize. Egemen devletleri zorluğa düşürüyor. Çok sayıda ulusal ekonomi özellikle Avrupa’da büyüme hızını neredeyse sıfırladı. Rekor düzeyde işsizlik oluştu. Avro bölgesi belirsizlik içerisinde.''


-''Aptallık ve sorumsuzluk''-


Hz. Muhammed'e hakaret içeren film nedeniyle yaşanan olaylara da değinen Mignon, ''Birkaç gündür şaşkınlıkla bazı aşırı uçtaki birtakım grupların oluşturduğu şiddeti de izliyoruz. Önemsiz bir film nedeniyle insanlar öldürüldü'' değerlendirmesinde bulundu. Ölümleri anlamakta zorlandığını ifade eden Mignon şöyle konuştu:

''Bir iki kişinin aptallığı ve sorumsuzluğuyla oluşturulmuş bu film nedeniyle bütün bir bölge harekete geçti. Bir demokrasi düzenine geçmeyi arayan bir bölgede bunların neden olduğunu anlamak çok zor. Demokrasi ve otoriter bir takım yaklaşımlar çarpışıyor gibi.''

Mignon ayrıca Suriye'de yaşanan şiddet olaylarını da hatırlatarak, ''Suriye'de yaşanan insanlık ayıbını, kınamak istiyorum'' dedi.

Türkiye'yi TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in temsil ettiği konferansa üye ve gözlemci ülkelerden yaklaşık 350 delege katılıyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler