YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP ve DTP'nin kapatılması iyi olmaz"
"AKP ve DTP'nin kapatılması iyi olmaz"
"AKP ve DTP'nin kapatılması iyi olmaz"
07 Temmuz 2008 / 07:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye karşı saldırılarını sürdürmesi durumunda Kuzey Irak'ı terk etmesini istedi. AKP'nin kapatılması ihtimalini ''geri adım'' olarak niteleyen Talabani, DTP için ise, ''Türkiye için iyi olmaz'' ifadesini kullandı.


Talabani, Yunan Elefterotipia gazetesine Türkiye'deki siyasi gelişmeleri ve PKK konusunu değerlendirdi.


Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askeri faaliyetlerinin PKK'nın tutumundan kaynaklandığını belirten Talabani, "Kuzey Irak'ta bugün tüm olup bitenlerin sorumlusu PKK'dır" diye konuştu.


Talabani, PKK'nın silahlı faaliyetlerine son vermesi yönündeki çağrılarının "terör örgütü tarafından dikkate alınmadığını" ve "bunun sorun yarattığını" söyledi.


Bir ülkede konuşlanarak, başka bir ülkeye karşı faaliyetlerde bulunan bir gruba kimsenin tahammül etmeyeceğini belirten Talabani, "Adil ve samimi olmalıyız. Bombardımanların ardında kimlerin bulunduğunu anlıyoruz. Bir ülkede konuşlanarak, başka bir ülkeye karşı faaliyetlerde bulunan bir gruba kimse tahammül edemez. Örneğin, Yunanistan, Arnavutluk'ta konuşlanan ve Yunan topraklarında savaşan bir gerilla grubuna tahammül edebilir mi?" dedi.


Kürtlerin sorunlarına silahla değil, siyasi araçlarla çözüm aramaları gerektiğini belirten Talabani, "Şimdi diyalog zamanıdır. Birçok kez Türkiye'deki Kürt kardeşlerimizden savaşı bırakarak, siyasi mücadeleye geçmelerini istedik. Eğer bunu yapmazlarsa ülkemizi terk ederek, kendi vatanlarına gitmelerini istiyoruz" dedi.


"Türkiye'deki Kürt bölgelerinde Kandil Dağı'ndan daha çok dağ var. Irak Kürdistanında kalacaklarsa, Kürt halkının seçtiği yerel hükümete uymaları gerekir" diyen Talabani "Kürt parlamentosunun ve Kürt partilerinin oybirliğiyle kendilerinden faaliyetlerini durdurmalarını isteyen karar ve arzulara uymaları gerekir. Bizi dinlemedikleri zaman Türkiye'deki bazı çevrelerin buraya gelmelerine mazeret yaratıyorlar" diye konuştu.


Talabani, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan Sosyalist Enternasyonal (SE) 23'üncü Genel Kurul toplantısında Yunanlı yetkililerle de temaslarda bulunduğunu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin Erbil'i ziyaret ederek, burada bir konsolosluk açma sözü verdiğini belirtti.


"AKP ve DTP'yi kapatmak iyi olmaz"


"Türkiye'deki siyasi gelişmeleri endişe ile izlediğini" de belirten Talabani, AKP'nin kapatılma olasılığı için "Geri adım olur. AKP'nin bize karşı politikası her zaman dostane ve sarihti" dedi.


Irak lideri Talabani, DTP hakkında açılan kapatma davasını da değerlendirdi; DTP'nin kapatılmasının, "Türkiye için iyi olmayacağını ve tek yolun silahlı mücadele olduğunu savunanlara hizmet edeceğini" söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler