YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdeniz'de yaşanan göçmen trajedisi için çağrı
Akdeniz'de yaşanan göçmen trajedisi için çağrı
16 Nisan 2015 02:03
"Save the Children" adlı sivil toplum kuruluşu, Akdeniz'de çocuk göçmenlerin boğulmalarını engelleyecek arama ve kurtarma çalışmalarının tekrar başlatılması için İngiltere'deki siyasi parti liderlerine çağrıda bulundu.
Save the Children'dan yapılan açıklamada, "Kurtarmayı tekrar başlat" adlı yeni kampanyanın, önceki gün Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşıyan teknenin batması ve çoğu çocuk 400 kadar kişinin hayatını kaybetmesinin ardından hazırlandığı belirtildi.

Yeni kampanya çerçevesinde Birleşik Krallık'taki siyasi parti liderlerine seslenildiği ifade edilen açıklamada, siyasilerden, Akdeniz'de tehlikeli yolculuğa çıkan binlerce göçmen için hazırlanan "Kurtarmayı tekrar başlat" kampanyasına ilgi göstermeleri talep edildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bugün başlatılan yeni kampanyayla Save the Children, AB'nin, Avrupa'ya ulaşmak için tehlikeli yolculuklarda yaşanan can kayıplarını engelleyen kurtarma çalışmalarının tekrardan uygulanmaya konulması talebinde bulunmaları için siyasilere çağrı yapıyor." 

Akdeniz'de geniş bir koridorda göçmen teknelerine batmadan müdahale edilmesini sağlayan "Mare Nostrum" adlı arama kurtarma çalışmalarının Kasım 2014'te son bulduğu ifade edilen açıklamada, bunun sonucunda Avrupa'da güvenliğe erişmeye çalışan binlerce göçmenin her gün ölüm riskiyle karşılaştığı belirtildi.

Açıklamada, tüm AB üyesi ülkelerin hükümetlerinin 27 Haziran'da Brüksel'de göçmenlik hakkında yeni Avrupa Ajandası'na imza atacağı bildirilerek, "İngiltere'nin liderlerinin bu fırsatı, arama ve kurtarma çalışmalarının tekrardan başlatılması kapsamında baskı yapmak için kullanması gerektiği" kaydedildi.

"Her göçmen çocuğun ölümü, Avrupa'nın vicdanında bir leke"

Save the Children İngiltere Şubesi İcra Direktörü Justin Forsyth de yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Siyasi liderlerimiz, arama ve kurtarma operasyonu olmadan, binlerce masum çocuk ile ailelerinin Avrupa'nın kıyısında boğulmalarına izin verdiğimiz gerçeğini gözardı edemezler. Bir sonraki hükümette kim olursa olsun, aramaların tekrar başlatılması kapsamında AB ile çalışması için manevi yükümlülüğü bulunuyor. Her bir göçmen çocuğun ölümü, Avrupa'nın vicdanında bir leke. Avrupa bu yaz harekete geçmeden kaç bin kişi ölmeli?"

Öte yandan, kuruluşun açıklamasında, kaçak olarak İtalya'ya varan 17 yaşındaki Eritreli bir gencin geçirdiği zorlu ve tehlikeli yolculuğa ilişkin ifadelere yer verildi.

"Brahane" rumuzlu genç, yardım kuruluşuna yaptığı açıklamada, insan kaçakçılarının sürekli uyuşturucu kullandığı ve ters düştükleri göçmenlerin üzerine benzin döküp ateşe verdiğini belirterek, bu kişilerin yanarak öldüklerine şahit olduğunu savundu.

Brahane'nin, şunları bildirdi:

"Libya'da sadece günde bir defa yemek yedik. Bingazi yakınlarında bir ay kadar bekledik. Sürekli dayak atıyorlardı. Demir sopalarla vuruyorlardı. Hristiyanların kafalarını kesen insanları gördüm. Trablusgarp yakınlarında bir sardalya fabrikasında 4 ay yaşadık. Binden fazla kişiydik. Bir arkadaşınız ya da komşunuzla konuştuğunuzda dayak atıyorlardı. Bunların hepsi bizden para koparmak içindi. Evinizi aratıyorlar, öldüğünüzü söylemenizi istiyorlar, aynı zamanda dayak atıyorlar ki aileniz çığlıklarınızı duyabilsin."

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşıyan ve önceki gün Akdeniz'de batan tekneden şimdiye kadar 142 kişinin kurtarıldığı, 8 kişinin cesedinin bulunduğu, 400 kişinin ise hala kayıp olduğu ifade edilmişti.

İtalya ile Libya arasında kalan, Sicilya Kanalı olarak adlandırılan ve insan kaçakçılarının Avrupa'ya kaçışta yoğun olarak kullandığı bölgede her yıl binlerce göçmen hayatını kaybediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler