YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdeniz'de mülteci trajedisi
Akdeniz'de mülteci trajedisi
10 Şubat 2015 02:20
İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında dün gece düzenlenen operasyonla kurtarılan kaçaklardan 4’ü daha aşırı soğuk nedeniyle hayatını kaybetti. Böylece ölü sayısı 29’a yükseldi.

Akdeniz'de insan kaçakçılığında sık kullanılan rotalardan Libya ile İtalya arasındaki "Sicilya Kanalı" olarak adlandırılan bölgede, dün gece kurtarılan 105 kaçaktan durumu ağır 4’ünün daha vücut ısılarındaki aşırı düşüş (hipotermi) nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kaçaklara ilk ulaşıldığında 7’sinin ölü bulunduğu, durumu ağır 18 kaçağın sahil güvenlik botlarınca Lampedusa adasına götürülürken, son olarak 4 kaçağın da tedavi altına alınamadan hayatını kaybettiği ifade edildi. Bununla, yaşamını yitiren kaçak sayısının 29’a çıktığı belirtildi.

Ölü sayısının arttığı trajediye dair İtalyan basınına yansıyan son bilgilere göre, yetersiz koşullardaki botta seyahat eden 105 kaçağın, olumsuz hava koşulları nedeniyle uydu telefonuyla Roma’daki Sahil Güvenlik Karargahı’na ulaşarak yardım istediği, yer tespitinin yapılmasının ardından karargahın bölgeden geçen iki ticari gemiyi kaçaklara yardım etmesi için yönlendirdiği bildirildi.

Bu sırada, Lampedusa’dan gönderilen iki sahil güvenlik botunun ticari gemilerin kurtardığı kaçakları adaya taşıdığı aktarılırken, dalga boyunun zaman zaman 8-9 metreye kadar çıkması nedeniyle botların adaya geri dönmesinin zaman aldığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserleri Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, sosyal paylaşım sitesi twitter’daki iletisinde, 29 kaçağın hayatını kaybettiği trajediyle ilgili olarak daha önce İtalyan hükümetinin iradesi ve İtalyan donanması aracılığıyla yapılan ve kapsamı daha geniş olan “Mare Nostrum (Bizim Deniz)” insani yardım operasyonu yerine, geçen kasım ayında uygulamaya geçirilen Triton’un yeterli olmadığını savundu.

Sami’nin sözlerine bir destek de Lampedusa Belediye Başkanı Giusi Nicolini'den geldi. Nicolini, son yaşanan hadisenin Triton’un, Mare Nostrum’un yerini tutmadığının kanıtı olduğunu söyledi. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler