YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdeniz'de hangi ülke nereye konuşlandı?
Suriye'de IŞİD'e yönelik saldırılar, Doğu Akdeniz'e askeri yığınak yapılmasına yol açtı. Peki hangi ülke Akdeniz'in neresine konuşlandı? İşte Akdeniz'i cephaneliğe çeviren hamleler...
Akdeniz'de hangi ülke nereye konuşlandı?
05 Aralık 2015 / 10:00 Güncelleme: 05 Aralık 2015 / 10:27

Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonlar Doğu Akdeniz'i tam bir silah deposuna çevirdi. Doğu Akdeniz'de şu anda birçok ülkeye ait uçak gemileri, fırkateynler ve denizaltılar bulunuyor.

Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarına dahil olması ve ABD öncülüğündeki IŞİD'e karşı koalisyonun Almanya ve İngiltere'nin de katılımıyla genişlemesi bölgeye sevkiyatı artırdı.

ABD'nin Akdeniz'de "USS Roosevelt" uçak gemisi ve beraberinde 3 fırkateyn, 2 destroyer, 1 elektronik harp gemisi, 1 istihbarat gemisi ve 1 hava savunma gemisi bulunuyor.

Ayrıca Türkiye'den geri çekilen Patriot tipi füze savunma sistemini telafi amacıyla Amerikan donanmasına ait Aegis sistemine sahip 1 fırkateyn, 1 denizaltı ve 2 lojistik destek gemisi de Doğu Akdeniz'de konuşlanmış durumda.

1-20151204231942.jpg

Paris saldırılarının ardından IŞİD'e yönelik operasyonlarını artıran Fransa da bölgeye "Charles de Gaulle" uçak gemisini gönderdi. "Charles de Gaulle" uçak gemisine 2 fırkateyn ve bir denizlatı da eşlik ediyor.

Belçika ve Almanya da Charles de Gaulle'a güvenlik sağlamak için Doğu Akdeniz'e fırkateyn gönderdi.

İngiltere ise, eski sömürgesi Kıbrıs'ta iki üsse sahip bulunuyor. İngiltere'nin ülke dışındaki en büyük üssü Güney Kıbrıs'ta Agrator'da bulunuyor. Buradaki üste 16 savaş uçağı, 1 Awacs tipi erken uyarı uçağı, 2 muhrip, 1 fırkateyn ve bir denizaltı var.

TÜRK FIRKATEYNİ DE VAR 

NATO üyesi Hollanda da Doğu Akdeniz'de bir fırkateyn'e sahip. NATO şemsiyesi altında da 1 Portekiz komuta gemisi, Kanada, İtalya, Türkiye ve ABD'den birer fırkateyn ve Almanya'ya ait bir yakıt ikmal gemisi Doğu Akdeniz'de konuşlanmış durumda.

RUSYA'NIN SURİYE'DE İKİ ÜSSÜ VAR

Bölgede en önemli askeri varlığa sahip ülkelerden biriyse hiç şüphesiz Rusya. Rusya'nın Suriye'nin Lazkiye bölgesinde hava üsü, Tartus'ta da deniz üssü mevcut.

Rus donanmasına ait 3 korvet, 2 fırkateyn, 1 istihbarat gemisi, 2 muhrip ve 2 denizaltı Suriye açıklarında bekliyor.

bunları da bilmek lazım.CHP anlamaz bari siz anlayın
 // hursit dilaver
istedikleri o zaten.sünni müslümanları ortada ve denize çıkamıyacak harita çizmek. türkiyeyi de kürt koridorunun hataydan denize çıkması ile arap ve afrika ile bağını kesmek,bu arada hatay ve iskenderun körfezi ve ceyhana sahip olmaak..ey aslan parçaları. 1965LERDE DEMİRELİN YAPTIRDIĞI AMA YER SEÇİMİNİ RUSLARIN YAPTIĞI İSKENDERUN DEMİR ÇELİK ya da SEYDİŞEHİR ALİMİNYUM TESİSLERİ, YA DA İZMİRDEKİ RAFİNERİYİ UNUTMAYIN. yer seçimleri hep ruslarca yapılmıştı. ŞİMDİ DE MERSİN NÜKLEERİ mesela.....
05 Aralık 2015 Cumartesi 17:38
 // islam
Küfür milletleri birleşti. Onların hilesi tuzagı varsa Allah'ın da tuzagı var....
05 Aralık 2015 11:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler