YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdeniz'de can pazarı!
Akdeniz'de can pazarı!
10 Temmuz 2015 03:55
İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri, Akdeniz’de Libya karasuları yakınlarında botlardaki 400’e yakın göçmeni kurtardı, 12 göçmenin cansız bedenini buldu.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, İtalyan Sahil Güvenliği’nin Roma’daki merkezine Akdeniz açıklarındaki göçmen teknelerinden yardım çağrısı geldi.

Bunun üzerine üzerine Lampedusa’dan hareket eden iki devriye botu, Libya’nın 40 mil açığında, biri batmak üzere olan 4 bottaki 400 kadar göçmeni kurtardı. 393 göçmenden 106’sının batmak üzere olan bottan kurtarıldığı ifade edilirken, bölgede 12 göçmenin cesedi bulundu.

Sahil güvenlik ekiplerinin, cesetlerin bulunduğu yerde bir süre daha arama çalışması yürüttüğü, başka bir bulguya rastlanılmaması üzerine kurtarılan göçmenlerle Lampedusa’ya doğru yola çıktığı kaydedildi.

İtalya ile Libya arasında kalan ve "Sicilya Kanalı" olarak anılan bölge, son yıllarda Libya’daki siyasi istikrarsızlığın da artmasıyla insan kaçakçılarının, umuda yolculuk yapan göçmenleri Avrupa’ya taşımada en çok tercih ettiği yollardan biri oldu. Göçmen akınının hız kaybetmeden sürdüğü bölge zaman zaman göçmen teknelerinin batmasıyla büyük trajedilere de sahne olmaya devam ediyor. İtalya’ya 2015’in başından bu yana Akdeniz’den 55 bini aşkın kaçak göçmen gelirken, geçen nisan ayında yaşanan trajedide 700’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği görgü tanıklarının ifadesiyle ortaya çıkmıştı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler