YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akaryakıt istasyonlarında "zam" kuyruğu
Akaryakıt istasyonlarında "zam" kuyruğu
18 Kasım 2014 02:19
Hükümetin bu gece fiyatlara zam yapacağını açıklaması üzerine Endonezyalı sürücüler akaryakıt istasyonlarında kuyruk oluşturdu.

Yeni Cumhurbaşkanı Joko Widodo'nun akaryakıt fiyatlarına zam yapılacağını açıklamasının bir ay boyunca protestolara neden olduğu Endonezya'da hükümet, bugün gece yarısından sonra akaryakıtın zamlı fiyatla satılacağını açıkladı.

Haberi duyan Endonezyalılar, gece yarısı olmadan zamsız akaryakıt almak için istasyonlara koştu. Birçok istasyonda uzun kuyruklar oluştu. Bu yerlerde trafik aksadı. Bazı istasyonlarda yoğunluk nedeniyle akaryakıt bitti.

Zam gelmeden benzin almak için benzin istasyonuna giden Endonezyalı Hairun Putra, hükümetin zam yapacağını açıklamasının üzerine aracının deposunu doldurmak için benzin istasyonuna geldiğini belirterek;

"Ben de yarın zamlı fiyattan benzin satın almamak için arabamın deposunu doldurmak istedim. Jokowi, devlet dairelerinde rüşvetleri durduracaksa istediği her şeye zam yapmasını sonuna kadar destekliyorum" diye konuştu. Endonezyalı Mariana Cinta ise "İşten eve dönerken, radyodan benzine zam kararını duydum. Gece yarısı olmadan benzin almak istedim. Saatlerdir bekliyorum. Gerçekten çok ani oldu ve insanlar hemen benzin istasyonlarına akın etti" dedi. Endonezya'nın yeni Cumhurbaşkanı Joko Widodo, benzin fiyatlarında düzenlemeye gidileceğini açıklaması, ülke genelinde protestolara neden olmuştu.

Karara göre, ülkede fiyatı yarım dolar olan devlet tarafından sübvanse edilen benzin piyasadan kaldırılacak, litresi 1 dolar olan normal benzin 1.5 dolardan satılacak. 2013'te yapılan zam uygulamasıyla 1 litre benzin fiyatı 350 sentten yarım dolara çıkarılmıştı.

Zam kararına tepki gösteren halk, polis ile çatışmış, sokaklarda polis arabalarını ateşe vermişti. Endonezya'da 1998 yılındaki öğrenci hareketleri, 30 yıl iktidarda bulunan Devlet Başkanı Suharto'yu istifa etmeye zorlamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler