YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti Avrupa Seçim Koordinasyon Merkezi Köln'de açıldı
AK Parti Avrupa Seçim Koordinasyon Merkezi Köln'de açıldı
30 Mart 2015 23:34
AK Parti Avrupa Seçim Koordinasyon Merkezi, Köln'de açıldı.

Konya Milletvekili ve AK Parti Avrupa Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Harun Tüfekçi, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa'da yaşayan vatandaşlara 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere katılmaları çağrısında bulundu.

Tüfekçi, hangi partiye oy verilirse verilsin yüksek oranda sandığa gidilmesi halinde hiçbir siyasi partinin Avrupa'da yaşayan seçmeni yok sayamayacağını ifade etti.

Geçen yıl 10 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Avrupa'daki seçmenlerin önünde randevulu sistem gibi bazı etkenler olduğu için katılımın beklenenin çok altında olduğunu anlatan Tüfekçi şunları söyledi:

''10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimi ile beraber yasal düzenleme yapıldı ve ilk kez yurtdışından vatandaşlarımızın oy kullanma uygulaması başladı. 50 yıldır yurtdışında yaşayan Avrupalı Türklerin sandığa gitme ve seçme hakkını kullanma ile ilgili bir talebi vardı. İlk defa AK Parti iktidarı bu talebe karşılık verdi ve yasal düzenlemeyle birlikte uygulamayı başlattık. Ancak sizlerin de malumu bazı sebeplerden dolayı 10 Ağustos seçimlerine katılım istediğimiz seviyede olmadı. Yüzde 8,3 civarında bir katılımla 10 Ağustos'ta yurtdışından katılımın düşük olduğunu gözlemledik, gümrüklerle beraber bu katılım oranı yüzde 18,5 civarında kaldı.''

Koordinasyon merkezi kurma amaçlarına da değinen Tüfekçi, şöyle devam etti:

''Geçen dönem anladık ki burada  vatandaşlar kişisel gayretleri ile seçime katıldılar. Türkiye'de nasıl yüzde 90'larla seçime katılım varsa ki isteyen gibi özgür şekilde sandığa gidiyor hatta oralarda biz özel bir çaba da göstermiyoruz. Sadece tanıtım ve vatandaşa birebir broşür dağıtarak seçimlerden haberdar ediyoruz. Çalışmalarda vatandaşları bilinçlendirmek ve haberdar etmenin gerektiğini gördük ve bir kısım seçmen seçimler hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu nedenle burada bir yurtdışı seçim koordinasyon merkezi kurma ihtiyacını hissettik." 

Avrupa'dan seçilime katılımın yüksek olmasının öneminin altını çizen Tüfekçi, "Bu seçim Türkiye'de siyasi partiler açısından önemli olduğu kadar bence Avrupalı Türkler açısından bence çok ciddi önem arz ediyor. Burada çok ciddi bir şekilde oy kullanma oranı artarsa ve Avrupalı Türkler 'bu şekilde biz de varız. Biz de Türkiye'nin siyasetiyle ilgiliyiz' diyerek varlıklarından bizleri haberdar ederlerse inanıyorum ki her siyasi parti buradaki seçmenleri daha çok dikkate almak zorunda kalacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Yurtdışından oy kullanma konusunda bilgiler de veren Harun Tüfekçi, şunları söyledi:

"İşin anahtar noktası püf noktası seçme hakkıdır. Seçme hakkı elde edildikten sonra seçilme ve diğer haklar için ön adım atılmıştır. Vatandaşlarımız 8-31 Mayıs arasında saat 10.00 ila 19.00 arasında başkonsolosluklara veya onların belirledikleri alanlara giderek oyunu kullanması aslında kendi geleceğine sahip çıkması anlamına da geliyor. Hem istikrar açısından bunu istiyoruz hem istikamet açısından bunu istiyoruz hem de istikbal açısından. Çünkü geleceğimizi, istikbalimi belirleme ve şekillendirmede burada yaşayan yüzde 7 seçmeni hiçbir siyasi parti görmemezlikten gelemez. Ama tabii vatandaşın sandığa gidip kendi mevcudiyetlerinden bizleri haberdar etmesinin çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Buradaki sorunları kalem kalem çıkarıp Sayın Başbakanımıza da sundum. Bunlara yönelik yaptığımız çalışmalar kalem kalem fazla yekun tutmuyor. Zamanla yeni sorunlar çıkacak, zaten siyaset bunun için var. Siyaset sorun çözme sanatı, sonuca odaklanma sanatı. Bu nedenle inşallah vatandaşımız kendi geleceğine sahip çıkma anlamında sandığa giderse bir o kadar sorunların çözümü konusunda ciddi bir adımı da atmış olacak."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler