YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'den Türkiye hakkında flaş karar
AİHM'den Türkiye hakkında flaş karar
18 Kasım 2014 12:51
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan iki davada, "adil yargılanma hakkının ihlal edildiği" görüşüne vardı.

Eski Yurtbank Genel Müdürü Engin Aras'ın 2007 yılında yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, Aras'ın Türkiye'de adil bir şekilde yargılanmadığı yolundaki şikayetini haklı buldu ancak maddi tazminata gerek görmedi.

Aras, Türkiye'de "yolsuzluk yaparak bankayı zarara soktuğu" gerekçesiyle 2 yıl, bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Aras yaptığı şikayetle, davalar sırasında savunma hakkının ihlal edildiğini ve özellikle ilk defa polis tarafından gözaltında alındığında avukatı ile görüştürülmediğini iddia etmişti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşayan Mehmet Can Elinç ve Akide Elinç çiftinin yaptığı başvuruyu inceleyen AİHM, Türkiye'nin "adil yargılanma hakkının ihlal ettiğine" hükmederek, 6 bin avro maddi tazminat cezası ödemesini kararlaştırdı.

Başvuru sahipleri, 9 yaşındaki oğullarının polis karakolu yakınlarındaki bir çöplükte bulduğu el bombası ile oynarken hayatını kaybettiğini belirterek, söz konusu ihlalle ilgili İçişleri Bakanlığı'na ve idari mahkemeye yaptıkları başvurunun sonuçsuz kaldığı şikayetinde bulunmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler