YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'den tokat gibi Cizre kararı
AİHM'den tokat gibi Cizre kararı
03 Şubat 2016 15:41
Şırnak'ın Cizre ilçesindeki "yaralılar alınmıyor" yalanı üzerinden yapılan terör propagandasına, Anayasa Mahkemesi’nden sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden de tokat gibi cevap geldi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Cizre'de "yaralılar alınmıyor" propagandasına geçit vermedi. Bazı kişilerin Cizre için tedbir taleplerini reddetti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşayan 14 kişi, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmaksızın geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yaparak, tedbir talebinde bulunmuştu.

Ancak, AİHM, 26 Ocak'ta tedbir talebini incelemeyi ertelemeye karar vererek, Anayasa Mahkemesini adres göstermişti. Yüksek Mahkeme de, 29 Ocak'ta söz konusu kişilerin tedbir taleplerini reddetmişti.

Bu kararın ardından, 14 kişi, yeniden AİHM'e müracaat etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de başvuruyu görüşerek reddetti. "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin kararının geçerli olduğuna vurgu yaptı.

Öte yandan, başka gelişmelerin yaşanması halinde, Anayasa Mahkemesi'ne gerekli şekilde başvuruda bulunulmasına işaret eden AİHM, ancak ondan sonra yeni bir talepte bulunulabileceğini bildirdi.

 

AHABER

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler