YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'den Srebrenitsalı ailelerin itirazına ret
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Srebrenitsa'daki soykırımda yakınlarını kaybeden Boşnak ailelerin yaptığı itirazı ilgili mahkemenin konuya ilişkin yeterince araştırma yaptığı gerekçesiyle reddetti..
AİHM'den Srebrenitsalı ailelerin itirazına ret
22 Eylül 2016 / 20:57 Güncelleme: 22 Eylül 2016 / 20:59

"Mediha Mustafic Mujic ve diğerleri" olarak bilinen davada, Boşnak aileler yakınlarının öldürülmesi nedeniyle Hollanda aleyhine dava açmış, ancak Hollanda'da görülen davada kurban yakınları haklı bulunmamıştı. Bunun üzerine aileler konuyu AİHM'e taşımıştı.

AİHM, Hollanda mahkemelerinde görülen davada, ilgili mahkemenin konuya ilişkin yeterince araştırma yaptığı gerekçesiyle itirazı reddetti.

AİLELERİN İTİRAZININ KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU BELİRTİLDİ

AİHM'den yapılan yazılı açıklamada, yakınlarının ölümünden Srebrenitsa'da görev yapan BM'ye bağlı üç Hollandalı askerin sorumlu olduğunu savunan ailelerin itirazının, "kabul edilemez" olduğu belirtilirken, "İlgili itiraz başvurusunda yapılan araştırmalar kapsamında herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştır." ifadesi kullanıldı.

Davada gerekli tüm araştırmaların hem uluslararası hem de ulusal düzeyde yapıldığı ifade edilen açıklamada, Hollanda'daki mahkemenin kararı "ön yargılı ve tutarsız" alındığı yönündeki iddiaların da kabul edilmediği bildirildi.

İtiraz başvurusunda bulunan kurban yakınları, 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa soykırımında kaybettikleri yakınlarının ölümünden savaş zamanı bölgede görevli olan BM Barış Gücü askerlerini sorumlu tutmuştu. Hollanda'daki mahkemede 2013 yılında görülen davada, suç unsuru bulunmamıştı.

Hollanda'da temyize götürülen davadan sonuç alınmayınca, kurban yakınların konuyu AİHM'e taşımıştı.

Avrupa'nın gerçek yüzü
 // Rasim DUMAN
Daha başka ne diyelim...? Cumhuriyetin bânileri tarafından bize "muasır medeniyyet" diye hedef gösterilen "medeniyyet", o zaman da bu idi, şimdi de aynı. Onların demokrasi ve "insan" anlayışları budur. Çanakkale Harbi'nde bize karşı "hardal gazı" kullanan İngilizler'in Başbakanı, "insanlara karşı hardal gazı kullanmak suç değil mi?" suâline, "ama müslümanlar insan sayılmazlar ki" diye cevâp vermişti. Ve sonra biz, İngilizler'e benzemek için, nice "devrimler" yaptık...!...
23 Eylül 2016 Cuma 07:05
Aihm bağımsız değildir
 // vatandaş
aihm siyasi ve ideolojik çıkarlara göre karar alan bir birimdir....
22 Eylül 2016 23:10
ancak kendilerine
 // ismail kus
avrupa insan haklarini ancak kendi insanlari icin kabul ediyor.
sözkonusu müslüman ise , onun insan haklari yoktur.
tipki Srebrenitsa kurbanlari gibi.
avrupa ve bati hayrani müslümanlara ibret olsun....
22 Eylül 2016 Perşembe 23:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler