YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM'den izin çıktı
AİHM'den izin çıktı
18 Mart 2011 17:16
AİHM, okul binalarında ve dersliklerde haç işaretleri ve İsa figürleri bulundurulmasına izin verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) temyiz mahkemesi niteliğindeki büyük dairesi, okul binalarında ve dersliklerde çarmıha gerilmiş İsa figürleri ve haç işaretleri bulundurulmasına izin verdi.

AİHM'in büyük dairesinin kararından sonra, daha önce din ve vicdan özgürlüğü ihlali olarak verilen karar iptal edilecek ve okullarda çarmıha gerilmiş İsa figürlerine ve haç işaretlerine tekrar izin verilecek.

AİHM'in ilgili dairesinin 2009 yılında ihlal kararı vermesinin ardından, itirazda bulunan İtalya, başvuruyu büyük daireye getirmişti.

AİHM'İN ilgili dairesi, İtalya'daki uygulamaya itiraz eden İtalyan vatandaşının talebini haklı bularak, sınıflarda çarmıha gerilmiş İsa ve haç figürlerinin bulunmasının, "ebeveynlerin çocuklarını kendi inançları doğrultusunda yetiştirme hakkını ihlal" ve "öğrencilerin din özgürlüğünü ihlal" niteliği taşıdığına hükmetmişti.

Kararda, İtalya, konuyu AİHM'ye taşıyan Finlandiya kökenli İtalyan vatandaşı Soile Lautsi'ye 5 bin avro manevi tazminat ödeme cezasına çarptırılmıştı.

Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ koalisyonu, AİHM'nin kararını temyiz etme kararı almıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler