YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AİHM: Ergenekon diye bir örgüt var
Avrupa İnsan hakları Mahkemesi, Ergenekon tutuklusu Tuncay Özkan'ın gözaltı ve tutukluluk süreleriyle ilgili başvurusunu değerlendirdi. Kararda Ergenekon adı altında bir örgüt olduğu ve Türk yargısının adil yargılama hakkını ihlal etmediği belirtildi.
AİHM: Ergenekon diye bir örgüt var
10 Şubat 2012 / 13:04 Güncelleme: 10 Şubat 2012 / 13:06

AİHM, Tuncay Özkan'ın başvurusuyla ilgili kararını açıkladı. AİHM'ye göre Ergenekon diye bir örgüt var.

Ergenekon'dan tutuklananların tutuklanma sebepleri meşru. Kararda, Türk yargısının adil yargılama hakkını ihlal etmediği belirtiliyor. Yargılama sürecinin uzun olduğu gerekçesiyle yapılan şikayette reddediliyor. Bundan sonra gelecek bütün Ergenekon davalarının kaderini bu ara karardaki içtihat belirleyecek. AİHM'nin de Ergenekon'la ilgili ilk resmi değerlendirme niteliğini taşıyor. Karar bundan sonraki bütün Ergenekon davaları için referans teşkil edecek.

Tuncay Özkan, gözaltı ve tutukluluk süresinde, AİHM'nin, yakalanan her kişiye, yakalama nedenleri ve kendisine yöneltilen her türlü suçlamanın en kısa zamanda bildirileceğine, hangi hallerde tutuklanacağına, makul süre içinde yargılanacağına ve hiç kimsenin, işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamayacağına" ilişkin maddelerinin ihlal edildiği öne sürmüştü.  Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler