YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad: "Türkler karşısında oturarak konuşamam"
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Türkiye, İslam dünyası ve DEAŞ'la ilgili yaptığı açıklama sırasında; “Türk milletine saygım çok büyük, oturarak onlara seslenemem" dedi.
Ahmedinejad: "Türkler karşısında oturarak konuşamam"
11 Şubat 2015 / 07:50 Güncelleme: 11 Şubat 2015 / 12:06

İran'ın iki dönem üst üste cumhurbaşkanlığını yapan Ahmedinejad, TRT Haber'e verdiği röporajda Türkiye, İslam dünyasının problemleri ve DEAŞ hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ahmedinejad, Türklerle ilgili övgü dolu cümleler kurarken, "Türkler karşısında oturduğum yerden konuşamam" demesi dikkat çekti.

DEAŞ konusunda da İslam dünyasını uyaran Ahmedinejad, "DEAŞ gibi Batılı istihbarat örgütlerinin kurduğu ve büyüttüğü terör örgütleri bu oyuna hizmet ediyor. Müslüman müslümandır, kimse bu oyuna gelmemeli” diye konuştu.

İşte o açıklamalar:

Ne uluslararası yaptırımları umursadı ne de İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen muhtemel operasyon tehditlerini. “İsrail’in nükleer silaha sahip olmasına izin veren Batı, bizim nükleer enerji üretmemize bile izin vermiyor” diyerek ülkesinin nükleer faaliyetlerini savundu ve ödün vermedi. İki dönem, toplam 8 yıl süren cumhurbaşkanlığı sürecinin ardından medya ile arasına kalın duvarlar ören Ahmedinejad, siyaset konuşmamak şartıyla TRT'nin röportaj talebine olumlu cevap verdi.

Bölgesinin iki büyük gücü olan Türkiye ve İran’ın el ele vermesi gerektiğinin altını çizen Ahmedinejad, İslam ülkeleri arasına nifak sokulmaya çalışıldığını, bu tuzağa düşülmemesi gerektiğini vurguladı.

Oldukça iyi Türkçe konuşan ama bunu kameralar önünde yapmaktan kaçınan İran’ın eski cumhurbaşkanı TRT ekibini son derece sıcak karşıladı.

"Türk milleti karşısında konuşurken oturarak konuşamam"

“Türk milletine saygım çok büyük, oturarak onlara seslenemem” diyerek özel röportaj olmasına rağmen ayakta konuşmayı tercih eden Ahmedinejad, "siyaset konuşmayacağım" demişti ama yine de satır aralarında önemli mesajlar verdi.

Ahmedinejad, "Türkler yüce bir millettir, çok onurlu bir millettir, özgürlük ve adalet isteyen ve bunların mücadelesini veren bir millettir. Türkler, asırlarca İslam’ın bayraktarlığını yaptı. Ben, bölgesinin iki büyük gücü Türkiye ile İran’ın el ele vermesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye, çok hızlı gelişen bir ülke. İki ülkenin de nüfusu yaklaşık 80 milyon ve son derece genç. İran, dünyanın en zengin doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip. İslam dünyasının bu iki büyük milleti el ele verirse neler başarılmaz ki, ortak otomobiller ve uçaklar üretebilir, bütün İslam aleminin refahına katkıda bulunabiliriz” dedi.

İslam dünyasına nifak sokulmaya çalışıldığı ve bu konuda bütün Müslüman ülkelerin dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunan Ahmedinejad, "İslam dünyasında mezhep savaşları çıkarılmaya çalışılıyor. Müslümanlar birbirine düşürülmeye çalışılıyor. Düne kadar yan yana namaz kılan insanlar, birbirlerini öldürüyor. DEAŞ gibi Batılı istihbarat örgütlerinin kurduğu ve büyüttüğü terör örgütleri bu oyuna hizmet ediyor. Müslüman müslümandır, kimse bu oyuna gelmemeli” diye konuştu.

İran’ın nükleer faaliyetleri

Ahmedinejad, İran'ın nükleer faaliyetleri ile ilgili olarak ise “Bu konu İran için milli bir meseledir, partiler üstüdür, siyaset üstüdür. İran, nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasına imza koymuştur ve amacı sadece nükleer enerji üretmektir, silah değil, nükleer enerji her ülkenin olduğu gibi İran’ın da hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Filistin meselesi

Türkiye’nin Filistin halkının yanındaki dik duruşundan da övgüyle bahseden Ahmedinejad sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Kudüs hepimizin, bütün Müslümanların kutsalıdır, Mescid-i Aksa’da yapılanlar hepimizin derinden yaraladı, bunu asla afetmeyeceğiz. İşgal altındaki topraklarda oluk oluk kan akıyor. Türkiye de Filistin davasına sonuna kadar destek veriyor ve bu bize gurur veriyor"

gündüzbey
 // sia+takiye
...konusan ayakli tarih üsdad kadir misiroglu (ALLAH (cc) ondan hosnud olsun) bir keresinde bir islam düsmani tarafindan mehd edilse ``bu Adam beni niye mehd ediyor diye kendimden süphe ederim ``diyor, diyecegim domuzdan post,sii´lerden ne dost nede din kardesi olunmaz...
11 Şubat 2015 Çarşamba 15:08
**
 // 09:25
güzel açıklamalar, keşke her müslüman lider bu kadar içten olup Türkiye hakkında gerçekleri konuşsa bize destek verse...
11 Şubat 2015 Çarşamba 09:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler