YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad Talabani ile önemli bir görüşme yaptı
Ahmedinejad Talabani ile önemli bir görüşme yaptı
Ahmedinejad Talabani ile önemli bir görüşme yaptı
02 Mart 2008 / 18:57 Güncelleme: 02 Mart 2008 / 00:00

ABD işgali altındaki Bağdat bugün tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Tam 28 yıl sonra Bir İran Cumhurbaşkanı Irak'ı ziyaret etti. Mahmud Ahmedinejad Bağdat'a giderek Irak Cumhurbaşkanı Talabani ile önemli bir görüşme yaptı. İki ülke arasındaki ilişkilerin kuvvetlendirilmesinin amaçlandığı ziyaretler yarında devam edecek.


 


Dünya bu görüntüyü görebilmek için tam 29 yıl bekledi. Zira hiçbir İranlı lider 1979 İslam devriminden bu yana Bağdat'ı ziyaret etmemişti. Mahmud Ahmedinejad yıllar sonra Irak'a gelen ilk İran Cumhurbaşkanı oldu.


Irak'a resmi ziyarette bulunan Ahmedinejad, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından, Bağdat'taki Cumhurbaşkanlığında resmi törenle karşılandı.


İki ülke lideri törenin ardından başbaşa uzun süre görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki sınır sorunu, güvenlik, ekonomi ve kültürel alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi gibi önemli konular gündeme geldi.


Oldukça samimi görünen Ahmedinejad ve Talabani, görüşmenin ardın birlikte basın toplantısı düzenledi. Ahmedinejad diktatörsüz bir Irak'a yapılan ziyaretin gerçekçi olduğunu ve kendilerine mutluluk verdiğini belirterek, "Birleşik ve gelişmiş bir ırak bölgenin çıkarınadır. bu ziyaret, ikili ilişkiler ve işbirliği konusunda bölgede yeni bir sayfa açacaktır" dedi.


Talabani ise yıllardır İran yönetiminin başını ağrıtan halkın mücahitleri örgütüne değinerek, "Bu örgütü terör örgütü olarak görüyoruz ve ırak topraklarında kalmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu


Bu tarihi ziyaretin farklı bir önemi daha vardı. Zira ABD'nin son dönemde neredeyse bir numaralı düşmanı ilan ettiği İran'ın Cumhurbaşkanı ABD işgali altındaki Irak'ı ziyaret ediyordu.


Washington bu ziyarete sesinin çıkarmadı ancak ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen Ahmedinecad'la aynı gün, süpriz bir şekilde ırak'a geldi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler