YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad sustu kaldı
Suriye’deki askeri soruldu Ahmedinejad sustu kaldı
Ahmedinejad sustu kaldı
28 Eylül 2012 / 08:42 Güncelleme: 28 Eylül 2012 / 08:43

Davutoğlu, Ahmedinejad ile görüşmesinde, İran’ın Suriye krizinde nüfuzunu kullanmasını istedi. İran lideri, basının Devrim Muhafızları’nın Suriye’deki faaliyetlerine ilişkin sorularını ise yanıtsız bıraktı.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesinde, Suriye’de kanın durması için İran’ın da nüfuzunu kullanmasını beklediklerini kaydetti. Daha önce programda olmayan bu görüşme, BM Genel Kurulu 67. dönem toplantıları sırasında, iki heyetin karşılaşmasının ardından İran tarafının teklifi üzerine yapıldı. Görüşmede Davutoğlu, İslam dünyasının bugün içinde bulunduğu çeşitli sorunlar olduğunu, bunların da açıklık ve şeffaflık çerçevesinde ele alınmasının yararlı olacağında birçok kişinin mutabık olduğunu söyledi. Ahmedinejad da bu konudaki görüşlerini aktardı. Arap Baharı’na ilişkin gelişmelerden bahseden Davutoğlu, Mısır’daki yeni hükümete dikkati çekti. Görüşmede, Davutoğlu ve Ahmedinejad, Suriye konusunda da görüş alışverişinde bulundu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Esad rejimine Arap Baharı başladığından beri Türkiye’nin yaptığı telkinleri aktardı.

Suriye’de diyalogtan yanayız

Türkiye’nin Suriye halkının yanında yer aldığını belirten Davutoğlu, Türkiye-Mısır ve İran arasında Kahire’de yapılan toplantıyı övdü. Davutoğlu, Suriye’de kanın durması için İran’ın da nüfuzunu kullanmasını beklediklerini, son Kahire toplantısının da bu çerçevede yararlı bir adım olduğuna inandıklarını kaydetti.

Ahmedinejad da Suriye’de akan kanın durmasını arzu ettiklerini, bu konuda çaba harcadıklarını ve harcamaya devam edeceklerini söyledi.

Öte yandan Ahmedinejad, İran Devrim Muhafızları’nın Suriye’deki faaliyetlerine açıklık getiremedi. BM Genel Kurulu için geldiği New York’ta basın toplantısı düzenleyen Ahmedinejad, Avrupa ülkeleri ile ABD’yi Suriye’de savaş davulları çalmakla eleştirip daha sorumlu davranılması gerektiğini söylerken, “Suriye için iki yöntem var. Savaş, bölge ülkelerine zarardan başka bir şey getirmez. İkinci seçenek ise diyalogdur. Bizim de desteklediğimiz bu yoldur” mesajı verdi. Ancak Ahmedinejad, Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi’nin Suriye’de ‘askerleri’ olduğu yönünde açıklamasının yine aynı ülkede barışı, diyaloğu savunan kendi açıklamaları ile çelişip çelişmediğinin sorusu üzerine yanıt vermeme yolunu seçti.

Komutanın lafı bizi bağlamaz

Ahmedinejad, “Biz kimsenin müdahil olmaması gerektiğini söylerken bu herkes için geçerli. Caferi’nin bazı sözleri yazıldı ama bu sözleri sadece kendisini bağlar. Bu yüzden ben bu soruya cevap veremem” ifadesini kullandı.Gazetecinin, “İran, Suriye rejimini destekleyen bir şey yapmıyor ve komutanın söyledikleri de doğru değil mi demek istiyorsunuz?” diye sorması üzerine Ahmedinejad, “Hanımefendi sorunuzu tekrar sormanız cevabımızı değiştirmez” dedi. 

Türkiye ile ilişkilerimiz harikulade

Davutoğlu ile Ahmedinajad’ın görüşmesinde Türk-İran işbirliğinin çok önemli olduğu hususunda iki taraf da mutabık kaldı. Bu çerçevede, Davutoğlu terörle mücadele konusunu da gündeme getirdi. Davutoğlu, ayrıca son dönemde bazı İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamaları hatırlatarak, bu açıklamalardan Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı aktardı. Ahmedinejad da, İran’ın ve bizzat kendisinin Türkiye ile ilişkilere çok önem verdiğini belirterek, bu yapılan açıklamaların İran’ın tutumunu ve kendilerinin hissiyatını yansıtmağını kaydetti. Ahmedinejad, ancak kendisi, meclis başkanı, dışişleri bakanı gibi yetkililerin açıklamalarının İran’ı temsil eden açıklamalar olduğuna dikkati çekti. Bu arada Ahmedinejad’a basın toplantısında da, ‘Türk-İran ilişkilerini Suriye krizinin nasıl etkilediği sorusu’ da soruldu. İran lideri, iki ülke arasında bir sorun olmadığını vurgularken, Türkiye ile her alanda çok iyi ilişkiye sahip olduklarını ve bundan dolayı da çok memnun olduklarını belirttti. Ahmedinejad, “Türkiye ile harikulade bir ilişkimiz var. İlişkilerimizi daha da geliştirme çabasındayız. Suriye konusunda farklı yaklaşım içindeyiz ama bu konuda da karşılıklı saygı ve anlayış içindeyiz. Türkiye ile birlikte olduğumuz temas grup içinde ortak çabalarımızı koordine etme gayretindeyiz” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler