YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad nükleerde ısrarlı
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad nükleerde geri adım atmıyor. Batılı ülkeler karşı çıksada Ahmedinejad nükleer enerji faaliyetlerinde kararlı...
Ahmedinejad nükleerde ısrarlı
16 Kasım 2009 / 09:39 Güncelleme: 16 Kasım 2009 / 09:42

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer enerji faaliyetlerinin devam edeceğini, bu konuda kimseyle müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Anadolu Ajansı'nın da üye olduğu Asya-Pasifik Haber Ajansları (OANA) toplantısına katılan gazetecileri kabulde yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer enerji faaliyetlerine değindi.

Batılı ülkelerin nükleer konuda ''İran karşıtı politikalarını'' eleştiren Ahmedinejad, ''Düşmanlar, nükleer enerji konusunu siyasileştirmek için tüm imkanlarını seferber ettiler, ama sonunda yenildiler ve biz galip geldik''dedi.

Ahmedinejad, ''Nükleer enerji, İran halkının vazgeçilmez hakkıdır, bu hak müzakere konusu yapılamaz. Sadece Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği çerçevesinde görüşürüz'' diye konuştu.

Nükleer teknoloji konusunda Batı ile yapıcı ve olumlu işbirliğine hazır olduklarını yineleyen Ahmedinejad, ''Nükleer enerji teknolojisi alanında işbirliği Batı'nın yararınadır. Batılı ülkelerin buna karşı çıkması İran'ı daha güçlü kılacak ve gelişmesine yol açacak.''

Batı'nın İran aleyhtarlığının uzun bir geçmişi olduğunu belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelere hitaben, ''İran ile işbirliği onlar için bir fırsat, ama onlar istedikleri yolu seçmekte özgürler.''

Ahmedinejad, baskılar ve yaptırımlara direnerek nükleer teknolojiyi elde ettiklerini ve bu konuda kontrolün kendilerinde olduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, Batı'yla nükleer müzakerelerde Türkiye'nin konumuyla ilgili bir soruya, ''Türkiye, dost ve kardeş bir ülke olarak yapıcı ve samimi bir rol oynamaya çalışıyor. Herkesle içten ve samimi işbirliğinden yanayız'' cevabını
verdi.

Dünyanın mevcut gidişatından memnun olmadıklarını ve Batılı ülkelerin tavırlarını değiştirmelerini umduklarını kaydeden Ahmedinejad, ''Milletler ve ülkeler arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı ve adalet esası üzerine olmasını istiyoruz'' ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler