YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad neden ifadeye çağrıldı?
Ahmedinejad neden ifadeye çağrıldı?
18 Haziran 2013 18:06
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, mevcut cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ifadeye çağrılmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Laricani ve Pormuhtar, Ahmedinejad'ın şahsi nedenlerle ifadeye çağrıldığı yönünde basında yer alan haberlere tepki gösterdi.

Tahran Mahkemesi'nin, Ahmedinejad'ı ifade vermek üzere çağırmasının ardından, mevcut cumhurbaşkanına yakın basında ifadeye çağrılma nedeni, Ahmedinejad'ın, Laricani'nin kardeşi Sadık Laricani'ye yönelttiği yolsuzluk iddialarına "misilleme" olarak gösterilmişti.

Konunun basında gerçek dışı ifadelerle yer aldığını ifade eden Laricani, "Basın bu konuyu sanki şahsım ve sayın Pormuhtar, cumhurbaşkanı hakkında kişisel bir şikayette bulunmuşuz gibi yansıttı. Medyanın bu yaklaşımının arkasında kötü niyet olduğu çok açık" değerlendirmesini yaptı.

"Şikayet, kanunların ihlali üzerine yapıldı" 

90. Madde Komisyonu Başkanı Muhammed Ali Pormuhtar da söz konusu şikayetin, yürütme organının kanunları ihlal etmesinin tespiti üzerine yapıldığını belirtti.

Söz konusu ihlalleri, Gençlik ve Spor Bakanı’nın cumhurbaşkanı tarafından belirlenen sürede meclise bildirilmemesi, metro bütçesinin meclisin onayından geçmesine rağmen ödenmemesi ve petrol şirketi tüzüğünün meclise sunulmaması olarak sıralayan Pormuhtar, petrol şirketi tüzüğü ile Gençlik ve Spor Bakanı konularındaki ihlallerin mecliste gündeme getirildiğini, oy birliğiyle mahkemeye taşındığını hatırlattı.

Konunun Meclis Başkanı Laricani’nin kişisel şikayeti olarak medyaya yansıtılmasını "gerginlik çıkarmak için atılan bir adım" olarak değerlendiren Pormuhtar, "Yürütme organını yargıya şikayet edebilmek için önce meclisin onayının alınması gerekir" dedi.

İran Anayasası'nın ilgili maddesine göre milletvekilleri, yürütmenin kanunları ihlal etmesi durumunda rapor hazırlayıp mecliste oylamaya sunabiliyorlar. Ayrıca, meclisin onayının alınması durumda cumhurbaşkanı ve bakanlar mahkemeye sevk edilebiliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler