YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmedinejad  Necef ve Kerbela'yı ziyaret etti
Ahmedinejad Necef ve Kerbela'yı ziyaret etti
20 Temmuz 2013 08:15
Resmi temalarda bulunmak üzere Irak'a giden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Necef ve Kerbela kentlerini ziyaret etti.

Ahmedinejad, Necef kentinde Vali Adnan ez-Zerfi, Gençlik ve Spor Bakanı Casim Muhammed Cafer, Turizm Bakanı Liva Suveysim tarafından karşılandı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Necef Valisi Zerfi, "tarihi" olarak nitelendirdiği ziyaretin iki ülke ilişkilerini güçlendireceğini söyledi. Basın toplantısının ardından Hz. Ali'nin türbesini ziyaret eden Ahmedinejad ve beraberindeki heyet, daha sonra Kerbela kentine yöneldi.

Ahmedinejad, Kerbela Valisi Akil et-Tarihi, İl Genel Meclisi Başkanı Nasif el-Hitabi, Turizm Bakanı Suveysim'in eşlik ettiği ziyarette, Hz. Hüseyin ve kardeşi Hz. Abbas'ın türbelerini ziyaret etti.

Kerbela Valisi Tarihi de "İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu yansımaları olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu ziyaretle, Şii dünyası tarafından kutsal addedilen Necef kentini 33 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı oldu. Irak'taki resmi temaslarını tamamlayan Ahmedinejad'ın ülkeden ayrılması bekleniyor. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler