YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AGİT Tunus'taki müze saldırısını kınadı
AGİT Tunus'taki müze saldırısını kınadı
19 Mart 2015 00:12
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Tunus'daki müze saldırısını kınadı.

AGİT Dönem Başkanı ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivıca Daciç ve AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier yaptığı yazılı açıklamada, Tunus'ta meydana gelen müze saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı mesajı gönderdi. Saldırıyı kınayan Daciç ve Zannier, terörizme ile mücadele etmek ve terörizmi önlemek için toplumun bütün katmanlarının harekete geçirilmesi için dayanışma çağrısında bulundu.

Daciç, saldırının AGİT üyesi ülkelerin güvenliklerinin "İşbirliği İçin Akdeniz Ortaklığı" ile yakın bağlantılı olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, "Terörizm, ayrım gözetmeksizin herkesi vuruyor. Bu yüzde bizler birlikte çalışmalıyız, insan hakları ve hukuk devletini savunurken terör vebası ile daha aktifi bir şekilde mücadele etmek için çabalarımızı ikiye katlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Tunus'un terörizmle mücadele ve güvenlik konularında etkin bir AGİT üyesi olduğunu belirten Zannier, "Terörizm ile mücadele kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor. Bu kapsamda herkes sorunun temeline inerek çözmek için hoşgörüyü ve farklılıklara saygıyı yaygınlaştırmaya yoğunlaşmalıdır" ifadelerini kullandı.

Başkent Tunus'taki Bardo Müzesi'nde, silahlı kişilerin turistleri rehin alması üzerine çıkan çatışmada 17'si turist, 21 kişi hayatını kaybederken, 22 turist de yaralanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler