YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AGİT Kırgızistan 'la anlaştı
AGİT Kırgızistan 'la anlaştı
11 Temmuz 2015 16:41
AGİT ile Kırgızistan arasında Terörle Mücadele Anlaşması imzalandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), ile Kırgızistan Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Savunma Bakanlığı ve Milli Muhafız Birliği Komutanlığı arasında uzun vadeli terörle mücadele ve silahların kontrolü alanında işbirliği anlaşması imzalandı. 

Kapinos, terörizmin, bugün, uygar insanlık için küresel bir tehdit olduğunun altını çizerek, "Terör, sosyal, siyasal ve psikolojik etkisi çok büyük ve çok büyük bir istikrar bozucu bir potansiyele sahiptir. terörizmin, ne milliyeti var ve de dini var. Terörizmin genel olarak, AGİT üyesi ülkelere ve özellikle Orta Asya bölgesine en ciddi tehditlerden birini teşkil ediyor" dedi.

Daha sonra işbirliği anlaşması, AGİT Büyükelçisi Kapinos ile Savunma Bakan Yardımcısı Zamir Suyerkulov ve Milli Muhafız Birliği Komutanı Melis Satıbaldiyev tarafından imzalandı.

AA muhabirine anlaşmayı değerlendiren Kapinos, AGİT'in Kırgızistan ile terörle mücadele konusunda uzun zamandan beri işbirliği içinde olduğunu ancak söz konusu anlaşma sayesinde işbirliğinin sistematik ve verimli hale geleceğini söyledi. Kapinos, anlaşma sayesinde terör ile mücadelede bulunacak Kırgız askerlerin eğitimine ağırlık verileceğini kaydetti.

Kapinos, terör örgütü DAEŞ mensuplarının Afganistan ile Orta Asya sınırı yakınlarında çıkan yığılma haberleri ile ilgili olarak ta, "AGİT'in kendisi ve Tacikistan'daki Bürosu bu konuyla yakından ilgileniyor. Doğal olarak, edinilen bilgiler değerlendirilerek Kırgızistan'daki ilgili devlet kurumlarına iletiliyor" diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler