YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'ın kuzeyinde şiddetli çatışma
Afganistan'ın kuzeyinde şiddetli çatışma
07 Mayıs 2015 18:42
Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde Taliban üyeleriyle güvenlik güçleri arasında çatışmalarda 175 militan öldürüldü.

Kunduz Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Said Server Hüseyni, yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin, Kunduz'a bağlı Kale-i Zal, İmam Sahip, Çardere ve merkez ilçelerde düzenlediği operasyon sırasında Taliban üyeleriyle çatışmaya girdiğini belirtti.

İki haftadır devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 175'e çıktığını ifade eden Hüseyni, hayatını kaybedenlerden 20'sinin güvenlik görevlisi olduğunu söyledi.

Hüseyni, çatışmalarda 184 Taliban üyesi ile 20 polisin yaralandığını, ölenlerin arasında yabancı üyelerin de bulunduğunu kaydetti. 

Operasyonlar sonucu Taliban kontrolündeki bölgelerin çoğunun tekrar ele geçirildiğini dile getiren Hüseyni, operasyonlara sivil halkın da destek verdiğini vurguladı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise çatışmalarda 250'den fazla güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 200 güvenlik görevlisinin yaralandığını ve birçok sivil polisin esir alındığını iddia etti.

Söz konusu bölgelerde operasyonların devam ettiği, binlerce kişinin evlerini terk ettiği belirtildi.

Taliban örgütü, yaklaşık iki hafta önce "Azim" adı altında bahar operasyonlarını başlatacaklarını açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler