YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'daki devlet başkanı seçimi
Afganistan'daki devlet başkanı seçimi
25 Ağustos 2014 05:04
BM, Afganistan’da ulusal birlik hükümeti kurulmasının uygun bir seçenek olduğunu bildirdi.

Afganistan'daki BM Yardım Misyonu (UNAMA), Afgan halkı ve uluslararası toplum  için kamu katılımına dayalı bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasının uygun ve kabul edilir bir seçenek olacağını duyurdu.

UNAMA Afganistan Temsilcisi Jan Kubis tarafından yapılan yazılı açıklamada, herhangi bir yasa dışı alternatif ve isteğin sivil itaatsizliğe neden olarak, devam eden karmaşık durumu daha da kütüye sürükleyeceği belirtildi.

Devlet başkanı adayları Abdullah Abdullah ve  Eşref Gani Ahmedzay'dan, oyların yeniden sayımı ve denetim sürecinin bir an önce sona ermesi için çaba harcamaları istenen açıklamada, seçim sürecinin uzaması gecikmesi durumunda Afganistan'ın olumsuz etkileneceği vurgulandı.

UNAMA, devlet başkanı adayları arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi için oyların yeniden sayılmasını önermişti.

Geçen ay yapılan seçimde resmi olmayan sonuçlara göre Ahmedzay oyların yüzde 56,44'ünü alırken, Abdullah, 43,56'da kalmıştı. Birbirlerini seçime hile karıştırmakla suçlayan Abdullah ve Gani arasında siyasi gerilimin tırmanması üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan'a gelerek taraflarla görüşmüş ve iki aday arasında uzlaşma sağlamıştı

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama da önceki gün Ahmedzay ve Abdullah ile telefonda görüşmüştü. Obama, adaylara, ülkenin ulusal birliğini baltalayacak adımlardan kaçınmaları, Afgan halkının taleplerini yansıtan ve ülkeyi bir araya getirebilecek hükümeti ortaya çıkaracak çözüm için birlikte çalışmaları çağrısında bulunmuştu.

Oyların yeniden sayımı, Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonunda gözlemi altında devam ediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler