YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan’da yolsuzluk iddiaları
Afganistan’da yolsuzluk iddiaları
22 Ekim 2014 23:16
Afganistan Başsavcılığı, yolsuzluk ve görevini kötüye kullanmakla suçlanan 5 eski bakanının dosyalarını, yeniden incelenmek üzere Yargıtay’a gönderdi.

Afganistan Başsavcılığı Sözcüsü Besir Azizi yaptığı açıklamada, eski Ticaret Bakanı Mohammad Emin Farhang, eski Ulaştırma Bakanları Enayetullah Kasimi ve Hamidullah Kadiri, eski Sanayi ve Madencilik Bakanı Sedik Eşan ve eski Ekonomi Bakanı Celil Şems olduğunu açıkladı.

Bazı diğer eski bakanların hakkında da yolsuzluk iddiaların bulunduğunu ve onların dosyalarının da yakın zamanda Yargıtay’a gönderildiğini ifade eden sözcü, "Bu eski bakanlar için yasaya göre özel mahkemenin kurulmasını istiyoruz" dedi.

4 yıl önce, eski Devlet Başkanı Hamid Karzai’in döneminde de Başsavcılık söz konusu eski bakanlara yönelik yolsuzluk iddialarını ortaya atmış, ancak hiçbiri yargılanmamıştı.

Eski Ticaret Bakanı Mohammad Emin Farhang, "Dört yıl önce de beni yolsuzlukla suçladılar. Mahkemede cevap vermek için hazırdım ancak mahkemeye çıkmadım. Şimdi de mahkemede kendimi savunmak için hazırım" diye konuştu.

Eski Sanayi ve Madencilik Bakanı Sedik Eşan ise kendisine yönelik yolsuzluk iddialarını reddederek, "Benim bakanlık dönemimde hiçbir maden anlaşması imzalanmadı, yolsuzluk söz konusu olamaz" ifadesini kullandı.  Eski Ulaştırma Bakanları Enayetullah Kasimi ve Hamidullah Kadiri ve Eski Ekonomi Bakanı Celil Şems bu konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Dört yıl önce, 20 üst düzey Afgan yetkilisi, ülkenin Başsavcılığı tarafından yolsuzlukla suçlanmıştı. Eşref Gani Ahmadzay’in liderliğinde kurulan yeni hükümet, bu yetkililerden sadece 5’nin dosyalarını yeniden incelemek için Yargıtay’a gönderdi, kalan 15 yetkili ile ilgili de araştırmaların devam ettiği bildirildi.

Yeni Devlet Daşkanı Ahmedzay, görevi devralırken yolsuzlukla mücadele konusunda çok ciddi olduğunu söylemişti. Bu konudaki ilk adımları, yolsuzluk nedeniyle batan bir özel bankanın dosyasının yeniden incelenmesi ve yolsuzlukla suçlanan 5 bakanın dosyalarının Yargıtay’a gönderilmesi oldu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler