YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'da yine ölüm
Afganistan'da yine ölüm
12 Haziran 2010 09:36
Afganistan'da dün düzenlenen saldırılarda toplam 14 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

Afganistan'ın Kandahar vilayetinde düzenlenen bombalı saldırıda 9 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Kandahar valiliği sözcüsü Zalmay Eyubi, Maivand bölgesinde sivil bir aracın yol kenarına yerleştirilen bombaya çarpması sonucu ölenlerden 4'ünün kadın, 3'ünün çocuk olduğunu söyledi. Eyubi, saldırıda ölen ve yaralananların tamamının sivil olduğunu bildirdi.

Zebul vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında ise 2 kişi öldü, en az 16 kişi yaralandı. Zebul valiliği sözcüsü Muhammed Can Resulyar, burka giymiş intihar eylemcisinin, Şahcoy ilçesindeki bir alışveriş merkezinde, üzerindeki bombaları patlatarak düzenlediği saldırıda ölen ve yaralananların tamamının sivil olduğunu belirtti.

Afganistan'daki ABD ordusundan yapılan açıklamada, Afganistan'ın güneyinde dün düzenlenen bir bombalı saldırıda 2 ABD askerinin öldüğü kaydedilirken, NATO'dan yapılan açıklamada da ayrıca milliyeti açıklanmayan 1 NATO askerinin daha öldüğü bildirildi.

ABD ve NATO'da yapılan açıklamalarda saldırıların nerede meydana geldiği ve askerlerin kimliklerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Afganistan'da bu ay içinde düzenlenen saldırılarda, 23'ü Amerikan askeri olmak üzere en az 35 NATO askeri hayatını kaybetti.

Öte yandan Taliban tarafından yapılan açıklamada, Amerikan Bagram Hava Alanı üssüne roketli saldırı düzenlendiği belirtildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, atılan bir roketin Amerikan üssünün içindeki bir alana isabet ettiği doğrulandı, ancak saldırıda hasar veya yaralanma meydana gelmediği bildirildi.

Açıklamada atılan ikinci bir roketin de Amerikan üssünün dışındaki bir sahaya düştüğü kaydedildi. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler