YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'da patlama: 3 ölü 22 yaralı
Afganistan'da patlama: 3 ölü 22 yaralı
20 Kasım 2013 17:40
Afganistan'ın Kandahar kentinde meydana gelen patlamada en az 3 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Kandahar Valiliği Sözcüsü Cavid Faysal, kent merkezinde bir restoranda meydana gelen şiddetli patlamanın nedeninin henüz bilinmediğini söyledi.

Faysal, "Olay, intihar eylemcisi tarafından mı gerçekleştirildi yoksa zaman ayarlı bir bomba mı konuldu bunu bilmiyoruz. Polisin incelemeleri sürüyor ancak ölü ve yaralı sayısı artabilir" dedi.

Yerel kaynaklar, patlamanın sorumlusunun Taliban olduğunu iddia etti ancak patlamanın sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Saldırının hedefinin Kandahar Emniyet Müdürü General Abdurrazık Han olduğunu belirten Kandaharlı yetkililer, Han'ın patlama sırasında restoranda bulunmadığını kaydetti.

Taliban hareketinin doğum yeri olan Kandahar, sık sık bombalı saldırıların hedefi oluyor.

Loya Cirga öncesi olağanüstü güvenlik

Öte yandan, Afganistan'da yarın başlayacak ve dört gün sürecek Loya Cirga (Afgan Halk Meclisi) toplantısı öncesi başkent Kabil'de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılacağı toplantı nedeniyle kentte birçok yol trafiğe kapatılacak. Toplantı nedeniyle ülke genelinde 5 günlük tatil ilan edildi. Kabil genelinde yüzlerce polis ve asker güvenliği sağlamak amacıyla devriye geziyor. Başkente bağlanan tüm yollarda kontrol noktaları ve aramalar da sıkılaştırıldı. Loya Cirga'nın düzenleneceği yere yakın noktalarda cep telefonu sinyalleriyse güvenlik gerekçesi ile kesiliyor.

Afganistan Halk Meclisi, Kabil ile Washington arasında taslak metni üzerinde anlaşmaya yaklaşılan "İkili Güvenlik Anlaşması"na "evet" ya da "hayır" şeklinde oy kullanacak.İkili Güvenlik Anlaşması, NATO'nun görev süresinin biteceği 2014 yılı sonunda yabancı askerlerin Afganistan'dan tahliyesinin ardından Amerikan askerlerinin bu ülkede kalmasına olanak sağlayacak. Anlaşma sağlanması halinde ABD'nin bu ülkede 10 ile 12 bin civarında asker bulundurması öngörülüyor.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 kadar NATO üyesi ülke, 2014 sonrası Afganistan asker ve polisinin eğitimi için bu ülkede asker bulundurmaya devam edecek.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler