YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'da iki Taliban grubu çatıştı: 54 ölü
Afganistan'da iki Taliban grubu çatıştı: 54 ölü
08 Aralık 2015 15:20
Ülkenin batısındaki Herat vilayetinde Taliban örgütündeki iki komutana bağlı üyeler arasındaki çatışmada 54 Taliban üyesi hayatını kaybetti.

Afganistan'ın batısındaki Herat vilayetinin Şindent ilçesinde Taliban örgütü içindeki iki önemli komutana bağlı üyeler arasında çıkan çatışmada, 54 Taliban üyesi hayatını kaybetti.

Herat Valiliği sözcüsü Ehsanullah Hayat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şindent'in Zir Koh bölgesinde Taliban'ın yeni lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur'a bağlı militanlar ile Molla Muhammed Resul liderliğindeki diğer ayrılıkçı grup militanları arasında dün gece başlayan çatışmanın halen devam ettiğini belirtti.

Çatışmada, şu ana kadar 54 militanın yaşamını yitirdiğini ifade eden Hayat, bunlardan 7'sinin Mansur yanlıları, diğer 47'sinin de Resul'a bağlı kişiler olduğunu söyledi.

Sözcü Hayat, çatışmada her iki taraftan 40 militanın da yaralandığını kaydetti.

Şindent Kaymakamı Abdulahmad Fazel de çatışmalarda sivil kayıpların da yaşandığını, ancak çatışmanın devam etmesi nedeniyle durumun henüz netleşmediğini vurguladı.

Öte yandan, Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı General Abdürreşit Dostum'un Sözcüsü Sultan Feyzi, geçtiğimiz günlerde Taliban'ın yeni seçilen liderinin Pakistan'ın Kuvetta kentinde üst düzey bir örgüt komutanının evindeyken yaşanan silahlı çatışmada yarandığını ve sonrasında hayatını kaybettiğini söylemişti.

Bu açıklamanın ardından Taliban örgütü, Kabil hükümetinin, Mansur'un öldüğü yönündeki iddiasını yalanlamak için örgüt liderinin ses kaydını yayınlamıştı.

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler