YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'da 200 Taliban üyesi teslim oldu
Afganistan'da 200 Taliban üyesi teslim oldu
30 Aralık 2014 16:26
Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan vilayetinde 200 Taliban üyesi silahlarını bırakarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

 

Cevizcan Emniyet Müdürü Fakir Muhammad Cevizcani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silah bırakan Taliban militanlarının daha önce Cevizcan'ın Darzab ilçesinde devlete karşı eylemler düzenlediğini belirtti.

Militanların bir gün önce Darzab'ı ziyaret eden Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı General Raşid Dostum'un Taliban'a yaptığı ''Silah bırakın'' çağrısı üzerine teslim olduğunu ifade eden Cevizcani, telsim olanlar arasında Taliban'ın bölge komutanı Mevlevi Nematullah'ın da bulunduğunu söyledi.

Cevizcan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Mevlevi Muhammed Akrem de 200 Taliban üyesinin "Barış Programı"na katılmasının ülkenin kuzey bölgesindeki güvenlik açısından önemli olduğunu kaydetti. Silah bırakan Taliban üyelerine devlet tarafından 6 ay maaş ödeneceğini dile getiren Akrem, bu kişilere iş imkanı sağlamak için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise teslim olan kişilerin Taliban ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığını iddia etti.

Yaklaşık bir hafta önce Badgis vilayetinde de 40 örgüt üyesi silahlarıyla teslim olmuştu.

Afganistan'da 10 yıldır süren savaşa siyasi çözüm bulmakla görevli Yüksek Barış Konseyi, "Barış Programı'' adı altında bir uygulama yürütüyor. Afganistan devleti, program çerçevesinde silahlarını bırakan Taliban üyelerine maddi destek ve iş imkanı sağlıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler