YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan'a 35 bin asker
ABD Başkanı Barack Obama'nın, gelecek yaza kadar Afganistan'a 30 bin Amerikan askeri daha göndereceğini açıklamasının ardından NATO'da Afganistan'a 5 bin asker göndeereceğini açıkladı...
Afganistan'a 35 bin asker
02 Aralık 2009 / 07:24 Güncelleme: 02 Aralık 2009 / 07:36

ABD'nin, Afganistan'a 30 bin kişilik ek asker gönderme kararından sonra NATO'nun da bu ülkeye 5 bin asker daha göndereceği bildirildi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO ülkelerinin ve müttefiklerinin, Afganistan'a en az 5 bin asker göndermesini beklediğini belirterek, bu sayının bir kaç bin fazla olabileceğini de söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Afganistan'a gönderilecek asker sayısının artırılarak 30 bine çıkartıldığı yönündeki açıklamasını değerlendiren Rasmussen, Obama'nın açıklamasının ABD'nin yeni Afganistan politikası ve yaklaşımını yansıttığını belirterek, ''Bunun Afganistan ve NATO için doğru bir karar olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Rasmussen, ''Afganistan konusunun ABD'nin yalnız başına üstlendiği bir görev olmadığını'' da söyledi.

Afganistan'daki Amerikan ve NATO güçleri komutanı General Stanley McChrystal'e göre, Taliban ile mücadele etmek için ek 40 bin askere ihtiyaç bulunuyor. Ülkede ise halen 68 bini Amerikan olmak üzere 110 bin kişilik yabancı askeri güç bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler