YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan, "tehdit durumunda Suudi Arabistan'ın yanındayız" dedi
Afganistan, "tehdit durumunda Suudi Arabistan'ın yanındayız" dedi
02 Nisan 2015 02:40
Afganistan hükümeti, Suudi Arabistan ile derin tarihi ve dini bağları olduğunu, herhangi bir tehdit durumunda bu ülkenin yanında duracağını açıkladı.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Afganistan hükümeti ve halkının, Suudi Arabistan ile derin tarihi ve dini bağları var. Mekke'deki Kabe ile Medine'deki Ravza-i Mutahhara'nın korunması ve savunması bütün Müslümanlar üzerine farzdır. Bu nedenle Suudi Arabistan'a karşı oluşabilecek herhangi bir tehdit durumunda, Afgan hükümeti ve devleti tüm gücüyle Müslüman ve kardeş Suudi Arabistan halkının yanında olacak" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Afganistan hükümetinin, din alimleri, siyasi liderler ve ülkenin Milli Güvenlik Konseyi'nin genel uzlaşı ışığında, bölgede ve Yemen'deki gelişmeler hakkında gerçekleştirdiği kapsamlı bir tartışma sonrası tek görüş birliğine varıldığı ve küresel barış ile güvenliğe değinildiği bildirildi.

Afganistan hükümetinin tüm ülkelerin özellikle İslam ülkeleri arasında kardeşlik ortamı oluşturmaya çaba gösterdiği belirtilen açıklamada, "Afganistan İslam Cumhuriyeti, Yemen'deki demokrasi ilkesi ve hukuk sisteminin meşruiyetine inanarak ülkedeki meşru hükümeti destekliyor" değerlendirilmesinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, Afganistan'ın, savaş ve güvensizliğin acımasız sonuçlarını denediği, bu nedenle krizin barışçıl yollarla çözümünü desteklediği, söz konusu sorunu, Müslüman ülke ve liderlerin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Birleşmiş Milletler (BM) işbirliğiyle çözmesi istendi. 

Yemen'de, Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i "geçici merkez" ilan etmiş ve bazı ülkeler, diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini burada sürdüreceğini açıklamıştı. 

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatına başladığını duyurmuştu.

Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler