YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afganistan konferansı başladı
Afganistan konferansı başladı
28 Ocak 2010 11:52
Konferansın bu akşam, sonuç bildirisinin okunmasıyla bitmesi bekleniyor

Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da bugün Afganistan'ın durumu ve bu ülkenin geleceği konuşuluyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown ve BM'nin Afganistan'daki üst düzey yetkilisi Kai Eide'nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, Kıbrıs Rum kesiminin Dışişleri Bakanı Markus Kipriyanu'nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 70 ülkeden Dışişleri Bakanı, Londra'da başlayan ve gün boyu sürecek olan "Afganistan Konferansına" katılıyor. Konferansta ayrıca, NATO, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), AB, BM ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan temsilciler bulunuyor.

Afgan hükümetine uluslararası desteğin artırılmasının amaçlandığı konferansta, başlıca bu ülkedeki güvenlik ve terörle mücadele, yönetim ve gelişme ile bölgesel destek konuları ele alınıyor. Toplantı çerçevesinde ayrıca, Taliban üyelerinin Afgan toplumuna kazandırılmasına yönelik bir yardım fonu oluşturulmasına karar verilmesi bekleniyor.

Türkiye'yi konferansta temsil eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, konferans çerçevesinde ikili temaslarda da bulunması öngörülüyor.

Bu arada, konferansın yapıldığı Londra'nın merkezindeki Green Park'ta bulunan Lancaster House'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Merkezin üstünde sürekli bir helikopter uçarken, konferansa alınan basın mensupları sıkı güvenlik kontrolünden geçirildi.

AFGAN ASKER VE POLİSLERİN EĞİTİLMESİ

Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown bu hafta başındaki basın toplantısında, Afganistan konferansına katılacak ülkelerden Afgan asker ve polislerini eğitmelerini isteyeceklerini söylemişti.

Brown, "Konferansta, ülkelerin Afgan asker ve polisinin eğitimine nasıl katkı sağlayabileceğini konuşacağız. Umarım, birkaç ülke bu konuya dahil olmayı kabul eder" demişti.

Afganistan'da 9,500 askeri bulunan Birleşik Krallık, Afgan asker ve polislerinin eğitilmesi, ülkede istikrar ve refahın artmasıyla birkaç yıl içerisinde bu ülkedeki askerlerini çekmeyi planlıyor.

Türkiye ise son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile İstanbul'daki görüşmesinde, üçer aylık periyotlarla Afganistan'daki asker ve polisin eğitilmesi ve terörle mücadele konusunda Afganistan ile daha yakın işbirliği yapılmasını kararlaştırmıştı.

Bu akşam konferansın sonuç bildirisiyle bitmesi bekleniyor. Bu bildirinin, Afgan hükümetinin halkı için gelecek 1 buçuk-2 yıl içerisinde yapmayı hedeflediklerini ve uluslararası toplumun Afgan hükümetinin programına desteğini içermesi öngörülüyor.

Londra'daki konferansın ardındansa gelecek aylarda Afganistan'la ilgili benzer bir uluslararası konferansın ülkenin başkenti Kabil'de yapılması bekleniyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler