YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afgan bakanlarından yetimlere yemek servisi
Afgan bakanlarından yetimlere yemek servisi
06 Haziran 2015 22:39
Kabil’de TİKA tarafından yaklaşık 100 yetim çocuğa verilen akşam yemeğinde, iki Afgan bakan servis yaptı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yaklaşık 100 yetim çocuğa akşam yemeği verildi. TİKA tarafından davet edilen iki Afgan bakan, çocuklara yemek servisi yaptı.

TİKA Kabil Yerleşkesi'nde düzenlenen etkinliğe, Afganistan Sağlık Bakanı Firuzuddin Firuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nesrin Uryahel, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Vekili Sinan Kaya, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ile Afgan milletvekilleri katıldı.   

Afgan bakanlar başta olma üzere tüm üst düzey davetliler, yetim çocuklarla oyunlar oynadı, daha sonra da çocuklara yemek servisi yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Uryahel yaptığı açıklamada, Türkiye’nin değişik alanlarda Afgan halkını önemli yardımlarda bulunduğunu dile getirerek, "TİKA’nın böyle yetimleri ağırlaması çok hoşuma gitti, bu çok güzel bir şey. Yetimhanelerde yaşayan çocukların bizim sevgimize çok ihtiyacı var, bizim onlara anne ve babalarının veremediği sevgiyi vermemiz lazım" dedi.

Devletin de yetim çocuklarla yakından ilgileneceğini duyuran Oriyahel, "Yetim ve çalışan çocukların iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için özel planlarımız var” ifadesini kullanarak, bu planlarla ilgili detayları vermedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin de "TİKA ve yetimlerin buluşmasını geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz, ayda bir kere 80 civarında yetim çocuğumuz TİKA’ya şeref misafiri olarak geliyorlar, Afganistan’ın yetkili insanlarını da davet ediyoruz ve hep birlikte küçük yetim kardeşlerimize hizmet yapıyoruz" diye konuştu.

Buluşmaların gelecek aylarda da devam edeceğini ifade eden Şahin, bu faaliyetlerle en tepedeki insanların, yetim çocuklara hizmet etmesinin örnek bir davranış olduğunu söyledi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler