YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adriyatik'te can pazarı: Yolcu gemisi yanıyor!
Adriyatik'te can pazarı: Yolcu gemisi yanıyor!
28 Aralık 2014 14:38
Yunanistan'dan İtalya'ya giden ve 478 yolcu taşıyan bir feribotta yangın çıktı. Ölü ve yaralı konusunda henüz bir bilgi yok.

Adriyatik Denizi'nde Arnavutluk açıklarında seyreden, içinde 55'i mürettebat 466 kişinin bulunduğu yolcu gemisinde, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Gemiden şuana kadar 150 kişinin tahliye edildiği, saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Yunanistan ve İtalya'nın askeri gemileri ile helikopterlerini bölgeye gönderildiği öğrenildi.

Bugün saat 01.00 sıralarında Yunanistan'ın İgumeniça Limanı'ndan İtalya'nın Ancona Limanı'na hareket eden 186 metre uzunluğundaki İtalyan bayraklı 'Norman Atlantic' isimli dev yolcu gemisinde, Adriyatik Denizi'nde, Arnavutluk'un Vlore kenti açıklarında yangın çıktı. Bir yolcu kamarasında henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangının, gemiye yayıldığı öğrenildi. 55'i mürettebat 466 kişinin bulunduğu yolcu gemisinden şuana kadar filikalarla denize inen 150 kişinin kurtarıldığı kaydedildi. Çevredeki kuru yük gemilerine alınan bu kişilerin, sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi. Gemideki yangın söndürme ve diğer 316 kişiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Yunanistan ve İtalya'nın birlikte hareket ederek, askeri gemileri ile helikopterlerini bölgeye gönderdiği öğrenildi.

Bölgeye hareket eden helikopterlerin öncelikle gemi çevresine can yeleği ulaştırdığı, askeri gemilerin de söndürme çalışmalarına katıldığı belirtildi. Yunanistan'da yayın yapan 'http://www.protothema.gr' adlı haber sitesinde duyurulan haberde, kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

478 yolcudan 268'i Yunan

Yolculardan 268'inin Yunan olduğu belirtiliken diğer yolcuların uyrukları hakkındaysa bilgi verilmedi. Cep telefonlarıyla Yunan televizyonlarına bağlanan yolcular yardım istedi.

Yunanistan Ege ve Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, şimdiye kadar 35 yolcunun yakındaki bir gemiye alındığını söyledi.

Varvitsiotis, 'bunun en karmaşık kurtarma operasyonlarında biri olacağını' belirtti. İtalya ve Arnavutluk'un da kurtarma çalışmalarına destek verdiği kaydediliyor.

11 Türk personelin 8'i kurtarıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan İtalya'ya 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla sefer yapan feribotta çıkan yangına ilişkin, "Başkonsolosluğumuzdan aldığımız bilgiye göre; şu anda 54 Türk yolcusu olduğu ifade ediliyor. Bununla ilgili gerekli takip işlemini yürütüyoruz" dedi.

Partisinin Karaman Kazım Karabekir Spor Salonu'nda yapılan Karaman 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan Bakan Elvan, kongrenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Elvan, bir gazetecinin Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan İtalya'ya sefer yapan feribotta çıkan yangına ilişkin sorusu üzerine, feribotun 480 civarında yolcusu olduğunun ifade edildiğini belirtti.

Elvan, şunları kaydetti: "Bize İtalyan makamlarından aktarılan bilgi bu yönde. Başkonsolosluğumuzdan aldığımız bilgiye göre, şu anda 54 Türk yolcusu olduğu ifade ediliyor. Bununla ilgili gerekli takip işlemini yürütüyoruz. Şu ana kadar yine İtalyan makamlarından aldığımız bilgiye göre, 103 kişi kurtarılmış durumda. Yunanistan'da da bununla ilgili bir kriz masası oluşturulmuş durumda. Bakanlık olarak çalışmaları yakinen takip ediyoruz."

İtalya açıklarında batan Türk kargo gemisi İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında bir Türk kargo gemisinin başka bir gemiyle çarpışması sonucu batmasına ilişkin başka bir soru üzerine Elvan, "Gökbel" isimli Türk bandıralı kargo gemisinin İtalya'nın Ravenna Limanı'nın 4 mil açıklarında başka bir gemiyle çarpıştığını söyledi.

Elvan, İtalya makamlarınca arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığını dile getirerek, "Şu ana kadar 11 personelden 8'i kurtarılmış durumda. Bu 11 personelin tamamı Türk. Gelişmeler oldukça da sizlerle paylaşacağız" dedi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler