YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adım Muhammed olduğu için mi Obama!
Darbe karşıtı gösterilere katıldığı için tutuklanan Amerikan vatandaşı Muhammed Soltan açlık grevinin yüzüncü gününde yayınlanan bir video ile Obama'ya ve ABD'li yetkililere seslendi. Soltan, "Adım Muhammed olduğu için mi beni kurtarmıyorsunuz" diye sordu
Adım Muhammed olduğu için mi Obama!
28 Mayıs 2014 / 16:02 Güncelleme: 28 Mayıs 2014 / 16:12

Ohio Devlet Üniversitesinde ekonomi eğitimi alan ve derece ile mezun olan Muhammed Soltan, 14 yıldan bu yana ailesiyle birlikte Amerika'da yaşıyordu.

Babası Mısır'ın önde gelen ilim adamlarından olan Soltan, Rabia Meydanındaki darbe karşıtı eylemlerde Esma Biltaci ve diğer İhvan liderlerinin çocuklarının kasten öldürüldüğü gün kolundan vurulmuş ve yaralı olarak tutuklanmıştı. Soltan, teröristlik, örgüt kuruculuğu ve üyeliği, silahlı militanlık gibi altı ayrı ithamla suçlanıyor.

ABD vatandaşı Soltan, hapishanede gördüğü işkencelerden ötürü Obama'ya bir mektup yazmış ancak hiçbir cevap alamamıştı. Ocak ayından bu yana açlık grevini sürdüren Soltan, Mayıs ayının başında açlık grevinin 102'inci gününde hastaneye kaldırılmıştı. Çekilen amatör video görüntüsü aracılığıyla Obama'ya seslenen Soltan, CNN dahil birçok uluslararası medyada kendine yer buldu.

Videodaki açıklamalarında, "Obama'nın başkan olması ABD'de demokrasinin var olduğuna dair umutlarımız canlandırmıştı ancak altı aydır hapiste olan ve özgürlüğü elinden alınmış bir ABD vatandaşı olarak şuan aynı şeyleri düşünemiyorum" diyor.

"Benimle birlikte tutuklanan sarı saçlı ve mavi gözlü bir ABD'li arkadaşım sizin tarafınızdan kurtarıldı"

Adım Muhammed olduğu için mi?

Tutuklanmasının tam bir insan hakları ihlali olduğunun altını çizen Soltan, "Meşru hakkımı kullanarak demokrasi için katıldığım gösterilerin ve yaptığım eylemlerin başkan Obama tarafından desteklendiğini düşünüyordum" diyerek Obama'ya ve ABD Hükümetine şöyle seslendi:

"Şimdi ABD hükümetine sesleniyorum benim hayatımın sizin için bir değeri yok mu, benim hayatımın değersiz olması tüm ABD vatandaşlarının değersiz olduğunu mu gösterir yoksa bunlar sadece adım Muhammed olduğu için mi? Benimle birlikte tutuklanan sarı saçlı ve mavi gözlü bir ABD'li arkadaşım sizin tarafınızdan kurtarıldı. Çok iyi bağlantıları olan zengin bir babam olmadığı için mi ben buradayım? Ya da babam uluslararası İslami kurumlarda görev yapan Salah Soltan olduğu için mi burada tutuluyorum? Özgür olmamın bedelini hayatımla ödeyeceksem, bunu önce Allah sonra vatanım Mısır için yaparım."

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler